Kur'ân'da amelî ahlâk (M. Abdullah Draz'ın Kur'ân ahlâkı çerçevesinde)
Moral actions in the quran based on the book 'la morale du koran' ( quranic morals) written by Abdullah Draz
  1. Tez No: 428623
  2. Yazar: ÖZNUR BURMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kur'ân'da Amelî Ahlâk adlı bu çalışmada Abdullah Draz'ın (1894-1958) Kur'ân Ahlâkı adlı eserinde yapmış olduğu tasnif çerçevesinde amelî ahlâkta yer alan ferdî ahlâka ilişkin âyetler ele alınıp incelendi. Çalışma esnasında, Kur'ân-ı Kerîm, tefsir, hadis, lügat ve İslâm ahlâkı kaynaklarından istifade edildi. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, öncelikle araştırmanın konusu, önemi, yöntemi açıklandı. Ardından M. A. Draz'ın hayatı, eserleri ve genel olarak Kur'ân ahlâkı hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde,“Kur'ân'a göre nazari ve amelî ahlâk”başlığı altında çeşitli İslâm ahlâkçılarının ahlâk ile ilgili yapmış oldukları tanımlar zikredildi. Abdullah Draz'ın nazarî ahlâkta ele aldığı yükümlülük, sorumluluk, müeyyide, niyet ve gayret konuları açıklandı. İlk olarak Kur'ân'a göre nazarî ahlâk, ardından Kur'ân'a göre amelî ahlâk ele alındı. İkinci bölümde, ilk olarak Draz'ın Kur'ân ahlâkı eserinde yer alan ameli ahlâk tasnifi tablo şeklinde zikredildi. Ardından ferdî ahlâkın muhtevası,“Draz'a göre ferdî ahlâk”başlığı altında daha teferruatlı bir şekilde açıklandı. Daha sonra ferdî ahlâk bahsinde yer alan“emirler”kısmındaki âyetler Elmalılı tefsirinden yola çıkarak incelendi. Son olarak çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
İn our written work with the topic Moral actions in the Quran, we examined the verses over moral actions based on the book“La Morale Du Koran”( Quranic Morals) written by Abdullah Draz. İn the mean time we used the Holy Quran, tafsir, hadith and the documents of İslamic Morals as sources. Our study is composed of an introduction and two sections. In the introduction the thesis introduces the subject, importance and the method of the research. Furthermore, this work consists of general outline of the Quranic Morals and biography of the Author Draz. İn the first part“the theorotical and practical ethics according to Qur'an”the thesis outlines the reviews of various İslamic moralists. Moreover the Quranic verses that speaks about morality have been extracted from Draz's book through the concepts of obligation, duty, responsibility, humanity and the nature of the effort. First the theorotical ethics then the practical ethics were examined. In the second part, the moral action which has been explained in Draz's book is demonstrated within a table method. Moral action of humanity explaines further under the section of“Moral action according to Draz”. The“orders”section of moral actions were evaluated with the help of Elmalı's tafsir. Finally the results have been outlined which obtaines from study.