İkili müzayede piyasalarında farklı fiyat oluşum modellerinin karşılaştırılması
Comparison of different price formation models in double auctions
  1. Tez No: 428653
  2. Yazar: BAKİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Karmaşıklık yaklaşımı veya teorisi bilimde yeni bir yaklaşımdır ve birçok bilimsel alanı olduğu gibi ekonomi bilimini de etkilemiştir. Karmaşıklık teorisinin oldukça etkilediği alanlardan birini de finans piyasaları oluşturmaktadır. Finansal piyasalar birçok ajanın karşılıklı olarak etkileştiği karmaşık sistemlerdir. Finansal piyasalarda kullanılan başlıca kurumlardan biri olan ikili müzayede hem alıcıların hem de satıcıların fiyat tekliflerinde bulunmasına izin vererek en karmaşık piyasa kurumlarından birini oluşturmaktadır. Karmaşıklığından ötürü ikili müzayede kurumunun tatmin edici bir teorisi ortaya konamamıştır. Karmaşık sistemlerin çalışılmasında kullanılan başlıca yöntemlerden biri olan ajan temelli benzetimler ikili müzayedelerin anlaşılmasında yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu tezde ajan temelli benzetimler kullanılarak farklı fiyat oluşum modelleri (teklif stratejileri) ele alınmış ve bu modellerin çıktıları karşılaştırılmıştır. Bu modeller arasında bulanık bir çıkarsama sistemi kullanan bir modelin en yüksek performans elde ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complexity Approach or Theory is a new approach in science and effected lots of scientific fields as well as economics. One of the fields that are affected by complexity theory is finance. Financial markets are complex systems in which lots of agents interact with each other. Double auctions are one of the widespread and complex market institutions and allow both buyers and sellers to submit bids and ask. Because of its complexity a satisfactory theory of double auctions is not presented. One of the main tools of complexity theory is agent based simulations and agent based simulations presents new opportunities in understanding double auctions. In this thesis different price formation models are evaluated using agent based simulations. One of these models that use fuzzy logic is shown to have the highest performance.