The role of insurgency in terms of facilitating nonviolence: A model proposal for cooperation
  1. Tez No: 428652
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ULAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, şiddetsiz mücadelenin etkide bulunma potansiyeline sahip olmadığı veya tamamen imkansız olduğu durumlarda, uluslararası ilişkier terminolojisinde“insurgency”olarak geçen (gayri-resmi muhariplik statüsüne sahip kşi veya grupların yürüttüğü mücadele) mücadelenin şiddetsizliği mümkün ve/veya etkili kılabilme potansiyeli hipotezi üzerine kurulmuştur. Bundan yola çıkarak, çalışmanın amacı“insurgency”ile şiddetsizlik arasında sağlıklı bir işbirliği için bir model oluşturmaktır. Çalışma, şiddetsizlik kavramını açıklamak adında“güç”,“otorite”ve“erk”kavramlarını ele almıştır. Takiben, şiddetsizliği etkisiz kılan ve felce uğratan; ve şiddetsizliği tamamen etkisiz kıla faktörler incelenmiştir. Sonrasında, teze konu olan bu faktörlerin“insurgency”yoluyla nasıl aşılacağı açıklanmıştır. Son olarak, işbirliği metodları sunulmuştur. Çalışmanın sonunda, nihai amacın şiddetsizlik olması koşuluyla, başlıcası çatışmayı geri dönülemez noktaya getirecek ölçüde şiddetten uzak kalmak olmak üzere belli bir takım kriterleri karşılaması koşuluyla“insurgency”nin şiddetsiliğe imkan tanıyabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is built on the hypothesis that in the presence of cases where waging nonviolent struggle is either inefficient or impossible, insurgence might make nonviolence applicable. Therefore, the purpose of this study is to offer a model for a healthy cooperation process between insurgency and nonviolence. First, the thesis explores the terms“national power”,“authority”,“obedience”and“force”to provide an insight about the concept of nonviolence. Following that, paralyzers that make nonviolence inefficient or obstacles that stand for circumstances which make surging nonviolence impossible are introduced. After that, the way insurgency counteracts with each paralyzer and obstacle is explained. Finally, the methods of cooperation are presented. It is deduced at the end of the study that insurgency may be able to serve as a facilitator only if it meets certain criteria most important of which is to keep its distance from taking the cause to point of no return situations. At the final analysis, this would only be possible with the ultimate purpose of nonviolence.