Türkiye imalat sanayi ihracat arz fonksiyonu: Panel veri analizi
Export supply function of Turkish manufacturing industry: A panel data analysis
  1. Tez No: 428672
  2. Yazar: BÜŞRA AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜBRA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkeler arasındaki ticari ve mali ilişkilerde sağlanan bütünleşmenin bir sonucu olarak coğrafi sınırların bir önemi kalmamış; uluslararası ticaret ilişkileri ülkelerin siyaset ve ekonomi politikalarına yön verir hale gelmiştir. Dolayısıyla ülkelerin ekonomi politikaları sadece ticari ilişkiler, yatırımlar, sermaye hareketleri, teknoloji ve bilginin dağıtımı gibi fırsatlarla değil; küresel ekonomik krizler, artan rekabet ve güç kazanma çabaları gibi tehditler ile de bağdaştırılmalıdır. Diğer gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye'nin de küresel bütünleşme sürecinden beklentisi; ekonomik, politik, sosyal ve askeri anlamda istikrarlı ve güçlü bir devlet olmaktır. Bu nedenle, uygulanması planlanan politika ve stratejiler de bu amaca uygun olarak belirlenmektedir. Türkiye'nin iktisadi alanda izlediği stratejiler incelendiğinde, sanayileşmenin büyüme ve kalkınmada itici güç olarak kabul edildiği göze çarpmaktadır. Özellikle 1980 yılında benimsenen ihracata yönelik sanayileşme stratejisinin bir gereği olarak belirlenen sanayileşmenin hızlandırılması, ihracatın özendirilmesi ve ithalata bağımlılığın azaltılması hedefleri, bunun açık bir göstergesidir. Sanayileşme ve dış ticaretin bu önemleri nedeniyle çalışmanın amacı, Türkiye'nin toplam dış ticareti içinde önemli bir pay sahibi olan imalat sanayinin ihracat arz fonksiyonunu analiz etmektir. Çalışmada ihracat arzını alt sektörler bazında inceleyerek sektörler arasındaki heterojenliğin dikkate alınması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda imalat sanayi ihracat arz fonksiyonu, ISIC Rev.4 Düzey 2 imalat sanayi alt sektörlerinden 9'una ait zaman serileri kullanılarak oluşturulmuştur. Fonksiyonun tahmininde, yatay kesit ile zaman serilerini bir araya getiren panel veri yöntemi tercih edilmiştir. Panel veri analizinin gerekleri doğrultusunda, öncelikle Sabit Etkiler yaklaşımının uygun olduğu belirlenmiş; ardından tahmin öncesinde yapılması gereken testler uygulanmıştır. Son olarak ise ihracat arz fonksiyonu, Driscoll-Kraay Tahmincisi kullanılarak tahmin edilmiş; marjinal etkilerin yorumlanabilmesi amacıyla kısa dönem esneklikler hesaplanmıştır. Tahmin sonucunda, ihracat arz fiyatı ile ihracat miktarı ve ithalat birim değeri arasında doğru yönlü; ihracat arz fiyatı ile çalışılan saat başına ücret arasında ise ters yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca ihracat arz fiyatının ihracat miktarı, ithalat birim değeri ve çalışılan saat başına ücretteki değişimlere karşı duyarlılığının az; kapasite kullanımındaki değişimlere karşı ise katı olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ithalata bağımlılığın ve kapasite kullanımı yetersizliğinin Türkiye imalat sanayindeki sorunların başında geldiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the integration achieved in commercial and financial relations among countries, geographical boundaries do not have any significance anymore; international trade has started to dominate political and economic policies of the countries. Hence, economic policies of the countries are not only reconciled with opportunities such as business connections, investments, capital flows, distribution of technology and knowledge but also are reconciled with threats such as global economic crisis, increasing competition and power-grab efforts. Like other developing countries, purpose of Turkey is become an economically, politically, socially and militarily stable and strong state through the global integration process. Therefore, economic practises such as policies and strategies are determined according to this purpose. When economic strategies are analyzed, it is seen that industrialization is considered as driving power of economic growth and development. Especially, the objectives such as acceleration of industrialization, export promotion and reduction of import dependency" determined by force of the adoption of export oriented industrialization strategy are explicit indicators of this opinion. Due to the significance of industrialization and international trade for Turkey, main purpose of this study is to analyze the export supply function of manufacturing industry which has a substantial share in total trade of Turkey. In the study, it is aimed to take account of the heterogeneity among subsectors by examining the export supply on the basis of subsectors. Accordingly, the export supply function was set by using quarterly time series of the years 1994-2015 for 9 of the ISIC Rev.4 Digit 2 manufacturing industry sub-sectors. In estimation of function, panel data combining cross-section and time series is preferred. Firstly, conformity of Fixed Effects was determined, and then tests to do before estimation were employed. Ultimately, the export supply function was estimated by Driscoll-Kraay Estimator and short run elasticities were calculated for the purpose of comment about the marginal effects. At the end of the estimation, a direct relation was found between export supply price, export quantity and import unit value whereas an inverse relationship has been found between export supply price and wage per hour worked. Moreover, it was reached the end of the sensitivity of export volume of export supply price against export unit value and wages per hour worked is low whereas it is solid against changes in the capacity utilization. The results obtained were showed that the import dependency and inefficiency of capacity utilization are the primary problem in Turkish manufacturing industry.