Okul öncesi dönem çocuklarında duygu düzenleme becerileri ile akran ilişkilerinin incelenmesi
An investigation of emotion regulation skills and peer relations of preschool children
  1. Tez No: 428671
  2. Yazar: ŞÜKRİYE KAYHAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarında duygu düzenleme becerileri ile akran ilişkilerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, İstanbul ilinden farklı sosyo-ekonomik düzeyler dikkate alınarak seçilen 34 resmi okulda okul öncesi eğitim almakta olan 880 çocuk ve bu çocukların öğretmenleri katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Duygu Ayarlama Ölçeği ve Ladd-Profilet Çocuk Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları, her çocuk için çocukların sınıf öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda, çocukların akran ilişkileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiye ve bu değişkenlerin çocukların sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine emotion regulation skills and peer relations of preschool children. This study was carried out with 880 preschool-aged children and their teachers from 34 different public schools with varying socio-economic status. A Personal Information Tool prepared by the researcher, Emotion Regulation Checklist and Ladd-Profilet Child Behaviour Scale were employed as data-gathering instruments. Data- gathering intruments were filled for each child by his/her teacher. In accordance with the purpose of the research, the relationship between peer relations and emotion regulation skills was examined. Also, an overview of these variables was covered in order to determine whether these variables change according to socio-demographic characteristics of children.