The impacts of the global financial crisis on the Islamic banking system
Küresel finansal krizin faizsiz bankacılık sistemine etkileri
- Tez No: 428702
- Danışmanlar: Prof. Dr. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma teorik ve uygulama olmak üze iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda faizsiz finans sisteminin literatür araştırması ve genel olarak klasik bankacılıkla farkları ve küresel krizin etkileri açıklanmıştır. Uygulama kısmında hem klasik bankacılık sisteminin hem de faizsiz bankacılık sisteminin küresel kriz döneminde göstermiş olduğu performansı analiz etmek için değişik oranlar kullanılmıştır. Oran analizi kapsamında karlılık, etkinlik piyasa oranları ve sermaye yapısının ölçen oranlar kullanılmıştır. Daha sonra çalışmada performans etkinliğini ölçmek için toplam 2005-2009 yılları için karlılık, toplam giderler, toplam varlıklar, öz kaynaklar gibi değişik göstergeler kullanılmıştır. Ayrıca bankaların faaliyetlerindeki büyümeyi ölçmek için ortalama yıllık büyüme oranları aynı dönemler için hesaplanmıştır. Çalışmada istatistiksel olarak faizsiz finans kesimiyle klasik bankacılık arasında finansal göstergeler karşılaştırıldığında bir ilişki olup olmadığı da test edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada tüm bankalara çalışma dönemi için stres testi analizi yapılarak bankaların şoklara dayanıklı olup olmadıkları analiz edilmiştir. Bu sayede bankaların verilen şok öncesi ve şok sonrası performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research consists of two parts, theoretical part and empirical part. The theoretical part of the study is formed in literature overview of the Islamic banking system with principle of Islamic banking, basic Islamic financial instruments and the difference between conventional banking and Islamic banking, research findings dealing with the concept of the global financial crisis and Islamic banking system. In the empirical part, we used different ratios to assess the performance of two banking systems conventional and Islamic banks used different ratios to assess the performance of the two banking systems conventional and Islamic banks, by considering a sample of five banks of each category. We used the profitability ratio ( NPM,ROE, and ROA ), the efficiency ratios (AT and OER ) , the market ratios ( EPs ) and the leverage ratios (gearing ). Then we measured the performance effectiveness by study the movement of various performance indicators such as the total income, the total expenses, the total profit, the total assets, and the total equity during 2005-2009. The average annual growth rate (AAG) is calculated to measure the growth of operations during the period of study. Next, we focused on hypothesis testing, we used for that one way ANOVA to evaluate whether there exists significant relationship in movement of selected financial indicators among Islamic banks and conventional banks operating in the region. Finally, we run solvency stress tests to analyse the ability of the banking system to absorb shocks. In the former, we focus mostly on credit risk. Only the investment loans were considered following the different activity sectors of each bank. A Post- & Pre-shock indicators comparison was carried out for the CAR and the Tier 1 Leverage Ratio for all the banks for the period including the years 2005 to 2009.