Kur'an'da denge kavramı
The Concept balance at the Koran
- Tez No: 42873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Denge kavramı, hayatın canı ve özü gibi görünmektedir. Dengesiz en küçük bir sistemi düşünmemiz mümkün olmadığı gibi dengesiz bir evreni de hayal edemeyiz. Evrende tesbit edebildiğimiz en basit hayat ve sistemlerin özünde denge kavramıyla daima yüz yüze gelmekteyiz. İşte bu kadar mühim bir kavram Kur'an'da nasıl işlenmiş, denge ifade eden kavram ve hadiselerin insanlığa vermek istediği mesajlar nelerdir? Evrensel dengelerin bozulmasıyla kaçınılmaz olan kozmik kaosa benzer bir intizamsızlık, beşeri dengelerin bozulmasıyla da insanlık aleminde vukua geliyor mu? Gibi sorulara cevap aramak ve bu gibi dengesizliklerden doğacak problemlerin Kur'an'daki çözümlerini bulmak için bu konuda çalıştık. Tezimizdeki çalışmalar astronomik, jeolojik; insan fizyolojisi ve pisikoiojisi; ferdi, sosyal, siyasal, iktisadi, hukuki ve dini sahalardaki dengelerin Kur'an'daki yeri ve önemini kapsamaktadır. Sonuçta uçsuz bucaksız gibi görünen evrende her şeyin bir denge prensibine muhtaç olduğunu müşahede ettik. Buna bağlı olarak da evrensel dengelerin Mr benzerini Yüce Allah'(c.c.)'ın beşeriyetin hür iradesine kurdurtmak istediğini anladık. Dolayısıyla insanlığın asli görevlerinden biri daha tecellî etmiş oldu. Bu yüzden bizde, insan-ı klmüin âlemlerde biricik ve temel denge unsuru olduğu kanaati uyandı. Buna göre kozmik felâket, insan-ı kâmilin dünyayı terk edişine bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
PkBTheisis THE CONCEPT BALANCE AT THE KORAN Fan* GÜRBÜZ Supervisor : Assoc Prof. Dr. AM EROÖLÜ 1995. Page: §M 3M : Assoc. Prof. Dr. AM EROÖLU The concept of balance seems to be the soul and essence of life. It is not possible to imagine any system, eves tike smallest one, witibent balance. Also, It is not possible to imagine the universe without balance We always encounter the coaeept of the balattce even m the essence of the smallest movement, life or system established in.universe this stedy was undertake» to search the answers of same question and to find out the solutions ia the Koran of some problems resnMng from unbalanced situations. The qnastions and problems were as follows: How it is dealt with the balance concept in the Koran? What are the messages of the conceptions and events expressing balance? Does the confusion similar to inevitable cosmic chaus (which will result from universal unbalance) occur in the world of htunamtiy? The studies in this thesis include of the value an inportance of the balances on astronomical, geological, human physiological tad psychological, individual, social, political, economical, juricidal and religions areas. We tried to find some marks from Koran for the occurence of balances in these areas, to compare them each other, to realise the similarities and differences, and also tried to fallow an analytical and synthetical method. As aresnlt, we observed thate very thing needs a principal of balance in universe Also we suppose that God desire to have a balance.(similar to that of universe) buiit by free will of hwmanitiy. Thus, one of the essential. function of hMMaaitiy seems appeared, and we consider that fee perfect h«man being is the only balance element in universe Finally, it can be said that cosmic disaster probably will follow.the leaving of perfect human being front the world.