Entegre lojistik destek sürecinde lojistik destek analizi için model önerisi ve uygulaması
A proposal and application for logistic support analysis in integrated logistic support process
  1. Tez No: 428747
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SONER APLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde lojistik destek maliyetlerinin sistemlerin tedarik maliyetlerinden yüksek olduğu kabul edilmektedir. Firmalar veya kurumlar artan lojistik destek maliyetlerini kontrol altına alabilmek için farklı yaklaşımlar kullanmaktadır. Bu kapsamda literatürde uzun yıllardır yer alan ve olgunluğa ulaşmış yaklaşımlardan biri entegre lojistik destek yaklaşımıdır. Bu çalışma ile Entegre Lojistik Destek (ELD) sürecinin nasıl işletilebileceği ve bu süreçte etkili olan Lojistik Destek Analizinin (LDA) nasıl uygulanabileceği anlatılmaktadır. Geçmişten bugüne sisteminin nasıl bir gelişim geçirdiği incelenmekte ve mevcut uygulanan standartların kuvvetli ve zayıf yönlerinden yola çıkılarak Entegre Lojistik Destek Süreci modeli sunulmaktadır. Bu sürecin en önemli yapı taşı olan Lojistik Destek Analizinin uygulamasının nasıl yapılabileceği çalışmanın diğer temel dayanak noktasıdır. Bu çalışmada ELD'nin tanımlanması ve tarihsel gelişimi açıklandıktan sonra, literatür çalışması ile ELD'nin gelişimi incelenmiştir. Halen kullanılmakta olan ELD standartları tanımlanıp karşılaştırılmıştır. ELD'nin elemanları açıklanmış müteakiben LDA analizi adımları açıklanmıştır. LDA süreçlerinin uygulanmasına yönelik yekpare bir örnek ortaya konulmuştur. Yapılan çalışma neticesinde ELD sürecinde uygulanan analizlerin standartlara göre farklılıklar içermekte olduğu görülmüştür. Son olarak yapılan uygulama ile ELD bir senaryo dahilinde anlatılmıştır. Literatürde genellikle LDA sürecinin belirli kısımları alınarak örnekler ve problemlerin ortaya konulduğu uygulamalara rastlanmaktadır. Bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran önemli özelliklerden biri de bu tümevarım yaklaşımıdır. Çalışmanın uygulama kısmına satın alınacak ürünün seçilmesi ile başlamıştır. Bu kısımda ELD elemanları hesaplamalara dahil edilerek, beş firma arasında ömür devri maliyeti en uygun olan ürün seçilmiştir. Uygulamanın ikinci bölümü itibariyle seçilen firmanın ELD ekibine dahil olunarak, isterler dahilinde ürün tasarlanmaya başlanmış ve LDA süreci uygulanmıştır. Bu kısımda öncelikle ürünün tasarlanmış RAM (güvenilirlik, hazır bulunuşluluk ve idame edilebilirlik) değeri hesaplanmıştır. Konfigürasyon yönetiminin ardından ürününe FMECA (Arıza modları etkileri ve kritiklik analizi) uygulanarak muhtemel arızaları ve bu arızaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu analizle birlikte LORA (bakım seviyeleri analizi) uygulanmış, bu arızalar sonucunda arızalı parça için, tamir veya elden çıkarma karalarından hangisinin daha uygun olduğuna ve bu işlemlerin hangi bakım seviyesinde yapılması gerektiğine karar verilmiştir. Sonuç olarak sistemin tüm arızalarına karşı tüm gereksinimler bir tablo haline getirilmiş ve önleyici bakım için, yedek parça, personel, zaman hesaplamaları yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın birinci bölümünde: Entegre Lojistik Destek kavramı açıklanarak, Entegre Lojistik Destek elemanları, tarihçesi, hedefleri ve süreci hakkında bilgi verilmiş olup, dünyada ve Türkiye'de ELD uygulamalarına değinilmiş; araştırmanın ikinci bölümünde: konuyla ilgili literatür araştırmasına yer verilmiş; araştırmanın üçüncü bölümünde, ELD standartları karşılaştırılmış ve ELD modeli ortaya konulmuş; araştırmanın dördüncü bölümünde: LDA süreci, ilgili analizleri açıklanmış, ve örnek bir senaryo üzerinde ELD modeli uygulanmış, süreç ve planlama açıklanarak, tartışılmış; araştırmanın son bölümünde ise elde edilen veriler ışığında sistemin fayda ve zararları değerlendirilmiş, ileriki çalışmalara yön verebilecek hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently it is accepted that costs of logistics support is higher than supply costs of the systems. Companies or institutions have been using different approaches to take increasing costs of logistic support under control. In this regard, one of the approaches which have taken place in the literature and become conventional is integrated logistics approach. With this study, it is described that how the Integrated Logistic Support (ILS) process can be performed and how Logistic Support Analysis (LSA) which have been very effective in this process can be applied. The system is reviewed with regard to its development from the past to present and Integrated Logistic Support Process model is presented by looking at strengths and weaknesses of the existing standards applied. How to perform the most significant building block of this process, Logistic Support Analysis is another fundamental basis of the study. After defining ILS and describing its historical development in this article, development of ILS is analyzed with literature study. Current ILS standards are defined and compared. Elements of are defined and then steps of LSA analysis are defined. Then a integral example towards application of LSA processes is put forward. In consequence of the study performed, it is seen that analyses performed in ILS process have differences. Last performed application and ILS are explained with a scenario. In the literature applications in which examples and problems are set forth by taking certain parts of the LSA process are come across in general. Another important aspect that distinguishes this study from the other studies is this complete approach. Application part of the study has been started with the selection of the product to be purchased. In this part, by including ILS elements in calculations, the product with the most appropriate life cycle cost has been selected among five companies. As of the second part of the Application, ILS team of the selected company has been joined to and the product has been started to be designed within requests and LSA process has been performed. Firstly, designed RAM value of the product has been calculated in this part. failures determined and these failures are evaluated by performing a FMECA analysis on the product after the configuration management. LORA has been applied with this analysis and in consequence of these failures, it is decided that whether repair or disposition is more appropriate for the defective component and on which level the maintenance is to be performed. As a result, all requirements against all failures of the system have been tabulated and spare parts, personnel; timing calculations are done for the preventive maintenance. Within this scope in the first section of the research: Integrated Logistic Support concept and Integrated Logistic Support elements are defined and information about the process is given and the applications are mentioned; in the second section, related literature; in the third section: related ILS standarts explained and compared; in the fourth section; LSA process are defined, and ILS system is applied via a scenario and results are obtained, in the last section, in the light of the obtained data, benefits and disadvantages are discussed, and matters that can guide the further studies are emphasized.