Kolorektal Adenom, Polip ve Karsinomlarda p53, bcl-2, c-myc Ekspresyonlarının Prognostik Parametrelerle İlişkisi
Relationship of p53, bcl-2, c-myc Expressions with Prognostic Parameters in Colorectal Adenom, Polyp and Carcinomas
  1. Tez No: 428759
  2. Yazar: SEVİNÇ KESER
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞE NİMET KARADAYI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve amaç: Kanserle ilişkili morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biri olan kolorektal karsinomlarda tedavi temelde bilinen prognostik parametrelere göre uygulanmaktadır. Yeni biyolojik faktörler geleneksel yaklaşımların düzeltilmesinde ve tamamlanmasında kullanılmaktadır. Bu faktörlerden p53, bcl-2, c-myc onkoproteinlerinin kolorektal karsinogenezdeki rolünü ve prognostik parametrelerle ilişkilerini irdelemeye çalıştık. Materyal ve Metod:1995-1997 yılları arasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği'nde kolorektal adenokarsinom tanısı almış 30 olgu ile 15'i neoplastik (adenomatöz) olmak üzere 20 kolorektal polip olgusu çalışmaya alındı. Karsinom olgularında differensiasyon derecesi, evre, lenf nodu mestastazı, vasküler invazyon, tümörün lokal yayılımı; kolorektal poliplerde ise polip tipleri ve displazi dereceleri ile immünhistokimyasal olarak p53, bcl-2 ve c-myc ekspresyonları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Adenokarsinom olgularında p53 overekspresyon oranı %77, bcl-2 overekspresyon oranı %70, c-myc overekspresyonu %70 olarak bulundu. Karsinom olgularının prognostik parametreleri ile p53, bcl-2 ve c-myc immünreaktivitesi arasında ilişki saptanmadı. Kolorektal poliplerde ise overekspresyon oranları p53 ile %35, bcl-2 ile %45 ve c-myc ile %50 olarak saptandı. Polip tipleri ile p53, bcl-2 ve c-myc ekspresyonları arasında istatistiksel herhangi bir ilişki yoktu. Displazi dereceleri ile bcl-2 ve c-myc ile korelasyon gözlenmezken, p53 ile zayıf ilişki görüldü. Sonuç: Karsinom olgularının yanı sıra adenomatöz polip olgularında da yüksek sayılabilecek oranlarda p53, bcl-2, c-myc ekspresyonlarının gözlenmesinin kolorektal karsinogeneziste erken bir bulgu olabileceğini, normal dokudan adenom ve karsinoma geçişte rol alabileceğini düşündürdü
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In colorectal carcinomas which are one of the important reasons of cancer-related morbidity and mortality, treatment is applied primarily according to the the prognostic parameters. New biological factors are used to correct the traditional approaches and to complete those. We tried to examine the role in colorectal carcinogenesis and relation with prognostic parameters of p53, bcl-2, c-myc oncoproteins from these factors. Material and Method: Between 1995 and 1997, 30 cases that were diagnosed as colorectal adenocarcinoma and 20 cases of colorectal polyp 15 of which were neoplastic (adenomatous) were studied in the Pathology Department of Doctor Lütfi Kırdar Training and Research Hospital. Level of differentiation, stage, lymph node metastasis, vascular invasion and local extention of tumors in cases of carcinoma; and the relation between types of polyp and degrees of dysplasia and expressions of p53, bcl-2 and cmyc in colorectal polyps were immunohistochemically examined. Results: In cases of adenocarcinoma, rate of p53 overexpression was found to be %77, rate of bcl-2 overexpression was found to be %70 and rate of c-myc overexpression was found to be %70. There was no relation detected between the prognostic parameters of cases of carcinoma and immunoreactivity of p53, bcl-2 and c-myc. In colorectal polyps, rates of overexpression were detected as %35 with p53, %45 with bcl-2 and %50 with c-myc. There was no statistical relation between polyp types and expressions of p53, bcl-2 and c-myc. While no correlation was observed between degrees of dysplasia and bcl-2 and c-myc, there was a weak relation observed with p53. Conclusion: p53, bcl-2 and c-myc being observed in high rates in adenomatous polyp cases besides the cases of carcinoma, made us think that it can be an early evidence in colorectal carcinogenesis and that it can have a role in transition from normal tissue to adenom and carcinoma.