Behçet hastalığında ortalama trombosit hacmi düzeyi
Mean platelet volume in behcet's disease
  1. Tez No: 428760
  2. Yazar: HATİCE ARTIK
  3. Danışmanlar: DR. FİLİZ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Hematoloji, Romatoloji, Dermatology, Hematology, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
OTH trombosit fonksiyonunu gösteren, ölçümü kolay bir trombosit markırıdır. Çapları büyük olan trombositler, hemostatik olarak daha aktiftir. Diğer olası risk faktörleri gibi daha agresif trombotik proçese sebep olur. Daha geniş trombositlerin daha yüksek trombotik potansiyelde olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Vasküler olaylarda OTH'nin arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada amacımız arteryel ve/veya venöz trombozlarla seyreden bu yüzden hiperkoagulabil protrombotik durum olarak adlandırılan Behçet sendromu hastalarında OTH düzeyini kontrol grubu ile, ve de vasküler tutulumu olan Behçet sendromu hastalarındaki OTH düzeyini vasküler tutulumu olmayan Behçet sendromu hastalarındaki OTH düzeyi ile karşılaştırmaktı. Çalışmaya 52 kadın, 48 erkek toplam 100 Behçet hastası ve 54 kadın, 46 erkek 100 sağlıklı kişi alındı. Hasta grubunda yaş ortalaması 39,65 yıl, kontrol grubunda 39.15 yıl olarak bulundu. 100 Behçet hastasından 27 tanesi aktif Behçet hastası olarak tespit edildi. 15 hastada vasküler tutulum vardı. Hastalardan alınan kan örneklerinde OTH bakıldı. Behçet hastalığı olanlarda OTH düzeyi, Behçet hastası olmayan sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Yine vasküler tutulumu olan Behçet sendromu hastalarında OTH düzeyi vasküler tutulumu olmayan Behçet sendromu hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Aktif ve inaktif Behçet sendromu hastalarında OTH düzeyleri arasında fark yoktu. OTH ölçümü pratik, ucuz ve hızla yapılabilen bir testtir. Behçet hastalığı olanlarda vasküler tutulum için bir risk faktörü olabilir. Bunun için daha geniş çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mean platelet volume (MPV), one of the markers indicating the function of platelets, is a simple and easy measurement. As reflected by their volumes, platelets are hemostatically active. There is evidence that MPV is an important biological variable and that larger platelets have higher thrombotic potential. It is shown that MPV is increase in vascular events. Patients with Behcet's disease are recognized to be at increased risk for venous and/or arterial thrombosis, therefore the disease has been termed as hypercoagulable prethrombotic state. The aim of this study was to investigate the differences in MPV between Behcet's disease and control group, also compared the differences in Behcet's disease with vascular involvement and without vascular involvement. This study included 100 patients (52 female, 48 male) with Behcet's disease diagnosed according to the International Study Group criteria in Department of Dermatology and 100 healthy (54 female, 46 male) controls. The mean age was 39.65 years in Behcet's disease patients, and 39.15 years in control group. 27 patients with Behcet's disease were active, and the others were inactive. There was vascular involvement in 15 Behcet's disease patients. Blood samples were obtained for measurement of MPV. Mean platelet volume of the patients with Behcet's disease was found significantly higher than healthy control group (p0.05). MPV measurement is a practical, cheap, and fast. It can be a risk factor for increased risk of vascular involvement in Behcet's disease. There should be large studies for accessing this risk.