Deneylerin anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
A study on effects of experiments on problem solving skills of six years of children attending preschool
- Tez No: 428758
 - Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, anasınıfına devam eden altı yaş (60-72 ay) çocukların problem çözme becerilerini belirlemek ve deney yöntemine dayalı eğitim programı alan ve almayan çocukların problem çözme becerilerinde farklılık olup olmadığını saptanmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Malatya İl merkezinde orta sosyo-ekonomik düzeydeki ilkokulların anasınıflarına devam eden altı yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine Malatya İl merkezinde orta sosyo-ekonomik düzeydeki ilkokulların anasınıflarının arasından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş iki ilkokulun anasınıfına devam eden yarım gün eğitim alan ve daha önce deney yöntemine dayalı eğitim almamış olan altı yaş grubundaki 42 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çocukların 22'si deney grubu, 20'si kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada deney yöntemine dayalı eğitimin anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının problem çözme becerilerine etkisini belirlenmek amacıyla ön test, son test- kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, çocuklar ve aileleri hakkında bilgi almak amacıyla“Genel Bilgi Formu”ve problem çözme becerilerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Fen Eğitiminde Problem Çözme Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara on hafta süre ile haftada iki gün Deney Yöntemine Dayalı Eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise sadece okul öncesi eğitim programlarına devam etmişlerdir. Araştırmada deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde; Mann-Whitney U testi, bağımsız gruplarda t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubundaki çocukların problem çözme beceri puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify the problem solving skills of six years old (60-72 month) children attending the kindergarten and to determine whether there was a difference between the problem solving skills of children who received the training program and those who did not receive such a program. The sample of the study is consisted of the six-year-old (60-72 months) children attending kindergartens at middle-socioeconomic-level elementary schools in the city Centre of Malatya in the academic year of 2012-2013. The sample of the study included 40 six-year-old children attending kindergartens at 2 middle-socioeconomic-level half-day elementary schools chosen by random sampling in the city Centre of Malatya. These children have never received experiment based training. Among the children included in the study, 22 were identified as the experimental group and 20 were identified as the control group. The pretest-postest-retention test control group experimental design was used to determine the effect of the experiment method based training to the problem solving skills of the six years old children attending the kindergarten. The“Problem Solving Inventory in Science”developed by the author to determine the problem solving skills and the“General Information Form”to gather information about the children and their families were used. 20 training programs including application of twice a week during a ten-week-period were implemented whereas the children in the control group only attended the preschool education program. The Mann-Whitney U-test, independent samples t test, Wilcoxon signed-rank test and paired samples t test were utilized to analyze the data obtained from the experimental procedure in the study. In the result of the study, a significant difference was determined in the problem solving skill scores between the children in the experiment and control group (p.05).