Türklerde ve Japonlarda ölüm
Death in Turkish and Japanese cultures
  1. Tez No: 428767
  2. Yazar: ÖMER FARUK YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
“Türklerde ve Japonlarda Ölüm”adlı tez çalışmasında Türklerin ve Japonların ölüme bakışı, inanç sistemlerinde ölümün yeri, cenaze gelenekleri ve yas uygulamaları üzerinde durulmuştur. Tarih boyunca çeşitli dinleri kabul eden bu iki toplumun zaman içerisinde değişen ölüm algısı tanımlanmaya çalışılmıştır. Ölüm olayına bağlı olarak gelişen dini, edebi ve mimari kültürün değişimi örnekler üzerinden incelenmiştir. Türklerin ölüm ve cenaze gelenekleri kapsamında değişik Türk topluluklarının tutumları arasındaki bağlantılar tespit edilmiştir. Çalışmanın son kısmında Türk ve Japon toplumunun cenaze adetleri arasında yer alan bazı uygulamalar benzerlik ve farklılıklar noktasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, which is named as“Death in Turkish and Japanese Cultures”, we indicated both Turkish and Japanese point of views about death, death's place in their belief systems, funeral traditions and mourning practices. It has been tried to describe death's meaning according to these two communities which have accepted several religions throughout their history. The transformation of religious, literary and architechtural culture bounded to death phenemenon has been stated with the examples. In context of Turkish death and funeral traditions, we detected the relationships between different Turkic societies. At the end of our work, we compared some practices respecting similarities and differences between Turkish and Japanese funeral tradations.