Retina pigment epiteli hücre kültürüne anti-vegf ilaçların etkisi
The effect of anti-vegf drugs on retinal pigment epithelial cell culture
- Tez No: 428766
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Retina pigment epiteli (RPE) hücre kültürüne Anti-VEGF ilaçların etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Yeni Zelanda beyaz tavşanlarından enükleasyon yöntemi ile elde edilen gözlerden izole edilen retina pigment epitel hücrelerinden oluşturulan hücre kültürlerine aflibercept (0,5 mg/ml), bevacizumab (0,3125) ve ranibizumab (0,125 mg/ml) dozlarında uygulandı. 72 saat sonunda kontrol grubunda ve ilaç uygulaması yapılan kültürlerde canlılık, apopitozis, proliferasyon ve senesense olan etkileri değerlendirildi. Bulgular: Aflibercept uygulanan kültürde hem kontrol grubuna göre hem de bevacizumab ve ranibizumab uygulanan gruba göre apopitoziste azalma ve canlılıkta artış olduğu görülmektedir ve istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Sonuç: Anti-VEGF ilaçların proliferasyon ve senesens üzerine herhangi bir etkisi gözlenmedi. Afliberceptin apopitozisi azaltarak muhtemelen buna sekonder canlılığı artırdığı, ranibizumab ve bevacizumabın ise tam tersine apoptozisi artırarak canlılığı azalttığı gözlenmiştir. Literatürde şimdiye kadar anti-VEGF ilaçların senesense olan etkilerini değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Bizim çalışmamız bu yönde hem yol gösterici olup hem de yeni çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of anti-VEGF drugs on retinal pigment epithelium (RPE) cell culture. Material and Methods: Aflibercept (0.5 mg/ml), bevacizumab (0,3125 mg/ml) and ranibizumab (0.125 mg/ml) were applied to the RPE cell cultures which were isolated from the enucleated eyes of New Zealand white rabbits. The effects on viability, apoptosis, proliferation, and senesence of the cells were evaluated in the control and drug applied cultures at the end of 72 hours. Results: There was a statistically significant increase in the viability and decrease in the apoptosis of the cells in aflibercept applied culture when compared to the control, bevacizumab and ranibizumab groups (p 0.05). Conclusion: Our study showed that anti-VEGF drugs had no effects on senescence and proliferation of RPE cells. Aflibercept was found to decrease the apoptosis and increase the viability of the cells. In contrast, ranibizumab and bevacizumab was observed to increase the apoptosis and reduce the viability of RPE cells. In the literature, there are no studies evaluating the effects of anti-VEGF drugs on senesence. We believe that our study will guide future studies in this respect.