İlköğretim çağındaki çocuklarda obezite ve hipertansiyon sıklığının sosyoekonomik düzey ve beslenme ile ilişkisi
Socioeconomic status and nutrition of childhood obesity and hypertension among primary school children
  1. Tez No: 428775
  2. Yazar: AYŞE DERYA BULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Obezite, genetik ve çevresel etkileşimleri olan ciddi ve kronik bir hastalıktır. Obezitenin en önemli risk faktörlerini fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik faktörler oluşturmaktadır. Ayrıca birçok kronik hastalığın obeziteyle yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle obezitenin etkenleri ve tedavi seçeneklerini iyi bilmek, obezite ve komplikasyonlarının ideal tedavisinin tespit edilebilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, farklı sosyo-ekonomik seviyeye sahip ilköğretim çocuklarındaki obezite ve hipertansiyon prevalanslarını belirlemektir. Bu çalışmaya, Nisan 2008- Mart 2009 tarihleri arasında Ankara'da yaşayan yüksek( grup I), orta (grup II) ve düşük (grup III) sosyoekonomik seviyedeki 6815 ilköğretim çağındaki öğrenci alındı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a serios chronic disorder that has genetical and environmental interactions. Low physical activity, diet habits, age, sex, education level, marriage, number of birth and genetical factors constitute the most important factors of obesity. It is also known that many chronic disorders are associated with it. So, to know the factors of obesity and treatment alternatives is important to determine obesity and the ideal treatment of its complications. The aim of this study is to determine obesity and hypertension prevalences in elementary school children who have different socio-economical standards. Between April 2008-March 2009, 6815 elementary school children living in Ankara from high (group 1), middle (group 2) and low (group 3) socio-economical conditions were included to this study.