Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerin kardeşlerinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri, duygusal davranışsal sorunlar ve psikopatoloji
Attention deficit hyperactivity disorder symptoms, emotional, behavioral problems and psychopatology in siblings of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 428786
  2. Yazar: SEBLA GÖKÇE İMREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocuk psikiyatrisi alanında sıklıkla görülen ve yüksek oranda kalıtsallık gösteren bir bozukluktur. DEHB tanılı çocukların kardeşleri, taşıdıkları kalıtsal riskin yanı sıra, bu kronik bozukluğun aile bütünü üzerindeki olumsuz etkileri sebebi ile psikopatoloji gelişimi açısından risk altındadırlar. Bu çalışmada, DEHB tanılı çocukların kardeşlerinde psikiyatrik tanıların, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin, duygusal ve davranışsal sorun düzeylerinin, herhangi bir psikiyatrik tanı almayan çocukların kardeşleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Marmara Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğinde DEHB tanısı alan, rastgele örnekleme ile seçilmiş çocukların 8-17 yaşları arasında kardeşleri dahil edildi (n:50). Sonuçlar kontrol grubu olarak seçilen, Marmara üniversitesi hastanesi çocuk hasta polikliniğine üst solunum yolu enfeksiyonu sebebi ile başvurmuş herhangi bir psikiyatrik tanı almayan çocukların yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş kardeşleri (KONT-KARD) ile karşılaştırıldı (n:48). Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla; klinik değerlendirmeleri, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ile; DEHB belirtileri, ebeveyn ve öğretmen bildirimine dayalı DSM IV DEHB belirti listesi, Conners Anababa değerlendirme ölçeği, Conners Öğretmen formu ile; duygusal ve davranışsal problem düzeyleri, ebeveyn bildirimine dayalı 4-18 yaş çocuk ve gençlerde davranış değerlendirme ölçeği (ÇDDÖ), Kaygı Bozuklukları Ölçeğİ (KAY-BÖ) anne-baba formu, özbildirime dayalı çocukluk çağı depresyon ölçeği (ÇDÖ), Kaygı Bozuklukları Ölçeği (KAY-BÖ) çocuk formu ile; olumsuz yaşam olayları ayrıntılı bir listeyle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, DEHB tanılı çocukların kardeşlerinin (DEHB-KARD) okul başarıları, KONT-KARD grubuna göre daha düşük bulunmuştur. DEHB, enüresis ve anksiyete bozukluğu tanıları daha fazla, DEHB belirtileri ve duygusal davranışsal problem düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. DEHB-KARD grubunda DEHB tanısı VI almayanların DEHB belirtileri ve duygusal davranışsal problem düzeyleri de KONTKARD grubuna göre daha fazla bulunmuştur. DEHB-KARD grubunda; DEHB tanısı ve diğer psikiyatrik tanı alanların çoğunluğunun daha önce hiç psikiyatrik başvurusu bulunmamaktadır. DEHB-KARD grubunda psikiyatrik tanı varlığı, annenin eğitim düzeyinden etkilenmekte iken, babanın eğitim düzeyi, kardeşin cinsiyeti, DEHB tanılı kardeşten büyük ya da küçük olma durumu, DEHB tanılı kardeşin bozukluk ciddiyeti, DEHB tanılı kardeşte eş tanı varlığı gibi faktörlerden etkilenmemektedir. Ebeveyn bildirimli ölçeklere göre, DEHB-KARD grubunun DEHB belirtileri ve duygusal davranışsal problem düzeyleri; DEHB tanısı almış olan kardeşlerinin DEHB belirtileri ve duygusal davranışsal problem düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. DEHB tanılı çocukların kardeşlerinin psikopatoloji ve duygusal davranışsal sorun risklerinin artmış olması ve bu çocukların sorunlarının aileleri tarafından atlanabilmesi sebebi ile daha yakından izlenmeleri durumunda, erken tanı ve müdahalelerinin yapılabilmesini mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), is the most common and highly heritable disorder in the field of child psychiatry. Beside the genetic background, the siblings of ADHD children are at increased risk for developing psychopathology because of the negative effects of this chronic disorder on the family unit. In this study, it was aimed to compare psychopathology, the symptoms of ADHD, and emotional-behavioral difficulties in siblings of ADHD (ADHD-sibs) children with siblings of children without any psychiatric diagnosis. The siblings aged between 8-17 of randomly selected ADHD children at Marmara University Hospital Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic were included in the study (n:50). The results were compared with control siblings (CONTsibs) who matched with ADHD-sibs in terms of age and gender (n:48). The control siblings are the siblings of children who were admitted to Marmara University Hospital Pediatric outpatient clinic because of upper respiratory tract infection and have no psychiatric diagnosis. The participated siblings' sociodemographic characteristics were measured with a detailed form; clinical assesments were made with Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version; ADHD symptoms were measured with Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders(4thed)(DSM-IV) ADHD Symptom Checklist based on parent and teacher report, Conners' Parent Rating Scale, and Conners' Teacher Rating Scale; emotional and behavioral problems were measured with Child Behavior Checklist for 4-18 years (CBCL), The Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) with both parent and child report, and childhood depression scale based on self-report; adverse life events were assessed with a detailed list. According to the findings, ADHD-sibs were found out to have less academic success; the diagnosis of ADHD, enuresis and Anxiety disorder were more common and they had more ADHD symptoms, emotional and behavioral problems compared to CONT-sibs. Most of the ADHD-sibs who were found out to have the diagnosis of ADHD or any psychiatric disorder had never admitted to child psychiatry clinic before. Maternal education level was related with the presence of psychiatric disorder in VIII ADHD-sibs. However, paternal education level, gender of sibling, birth order, severity of ADHD, and presence of comorbidity had no effect. According to parental reports, ADHD symptoms and emotional-behavioral problems of ADHD-sibs were correlated with ADHD children. ADHD-sibs should be evaluated closely for early diagnosis and possible interventions because they have increased risk of psychopathology and emotional behavioral problems whose symptoms may not be recognized by parents.