Graves hastalığında orbita MRG bulguları
  1. Tez No: 428787
  2. Yazar: ALİ ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜN AYDINGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Graves hastalığı genel olarak diffüz guatr ve hipertiroidizm ile karakterizedir. Hastalık tirotoksikozun en sık nedenidir. Tiroid dışı bulguları oftalmopati, deri ve tırnak bulguları, tiroid akropakisi ve jinekomastidir. Oftalmopati, Graves hastalığının en dikkat çekici ve bazen de en rahatsız edici bileşenidir. Graves hastalarının yaklaşık yarısında rutin klinik muayene ile oftalmopati tanısı konabilirken, geri kalan hastaların çoğu da ultrasonografı (US), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri yardımıyla oftalmopati tanısı almaktadır. Literatürde Graves oftalmopatisinin radyolojik bulguları hakkında pek çok yayın mevcuttur. Hastalığın gözdeki ana hedefi olan ekstraoküler kaslar bugüne dek US ve BT ile niteliksel ve kaslann normal kalınlıkları temel alınarak niceliksel olarak incelenmiştir. Ancak literatürde MRG ile ekstraoküler kaslann ve bulbus oküli pozisyonunun normal değerleri henüz ortaya konmadığından MRG ile niceliksel inceleme yapılmamıştır. Bu çalışmada normal popülasyondaki ekstraoküler kas kalınlıklan, süperiyor oftalmik ven çapı ve bulbus oküli pozisyonu niceliksel olarak ortaya konmuştur. Graves hastalarının ekstraoküler kas kalınlıklan, bulbus oküli pozisyonları ve süperiyor oftalmik yen çapları normal kontrol grubuyla karşılaştırılmış ve sonuçlar literatürde ilk kez istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. MRG ile Graves hastalarının ekstraoküler kaslarındaki yağ infiltrasyonu ilk kez gösterilmiş ve BT ile de doğrulanmıştır. MRG'de izlenen ekstraoküler kas intensitelerinin Graves oftalmopatisi tanısında önemli bir yeri olduğu gösterilmiştir. STIR sekansının Graves hastalarının orbita MRG tetkikindeki en değerli sekans olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graves disease is characterized by diffuse goitr and hyperthyroidism. This disease is the most common cause of thyrotoxicosis. Ophthalmopathy, skin and nail disorders, acropachy and gynecomastia are the main extrathyroid findings. Ophthalmopathy is the most striking and disturbing component. While approximately half of the patients are diagnosed as having ophthalmopathy by routine clinical examination, rest might be diagnosed by using ultrasound (US), computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI). There are many reports about radiological findings of Graves ophthalmopathy in the literature. Extraocular muscles, the main target of the disease in the eye, have been evaluated quantitatively using US and CT. However, since the normal values for extraocular muscle thickness have not been evaluated using MRI in the literature, there were no reports about quantitative evaluation of extraocular muscles in MR imaging. In this study, normative data for extraocular muscle thickness, width of the superior ophthalmic vein, and position of bulbus oculi are documented. Then, data obtained from patients with Graves disease were compared with normative data statistically. Fatty infiltration in extraocular muscles were showed using MRI for the first time in the literature and confirmed by using CT. It is shown that muscle intensity values have a great impact in diagnosing Graves ophthalmopathy. We also conclude that STIR is the most valuable sequence in MR imaging of the orbit in Graves disease.