Hemiplejik omuz ağrısında trombositten zengin plazmanın etkinliği
Effectiveness of platelet rich plasma on hemiplegic shoulder pain
  1. Tez No: 428831
  2. Yazar: ASUDE UZDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KİRAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Hemiplejik omuz ağrılı hastalarda trombositten zengin plazmanın ağrı ve fonksiyon üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla çift kör randomize, prospektif planlanan çalışmamızda hemiplejik omuz ağrılı hastalarda trombositten zengin plazmanın etkisi serum fizyolojik ile karşılaştırıldı. Gereç ve yöntem: Kliniğimiz polikliniklerine başvuran ilk inmeye bağlı hemipleji gelişmiş, 2 haftadan fazla plejik taraftaki omuzda ağrısı olan, 18-80 yaş aralığında, inmenin üstünden en az 3 ay geçmiş 55 hasta tarandı. Bu hastalardan 6' sı çalışmanın dâhil edilme kriterlerini karşılamadığı, 6 hasta da çalışmaya katılmayı reddettiği için çalışma dışı bırakıldı, toplam 43 hasta çalışma için randomize edildi. Tedavi grubuna TZP, 2. gruba plasebo olmak üzere tüm hastalara 1' er hafta arayla 3 kez enjeksiyon uygulandı. Tedavi grubundaki hastalara etkilenmiş omuz intraartiküler alanına; kendi venöz kanlarının santrifüji ile elde edilen trombosit zengin plazma, 2. gruptaki hastalara ise aynı miktar serum fizyolojik enjekte edildi. Tüm tedavi grupları yapılan enjeksiyona ek olarak nörolojik rehabilitasyon programlarına devam etti. Çalışma, hem hastaların hem de enjeksiyonu ve değerlendirmeyi yapan araştırmacıların hastaların hangi gruba dahil olduğunu bilmeksizin, kör olarak gerçekleştirildi. Üç aylık takip sonunda 40 hasta çalışmayı tamamladı. Primer ölçüm parametresi olarak hareketle olan VAS-ağrı skoru, sekonder ölçüm parametreleri olarak spontan VAS ağrı skoru, omuz pasif EHA(eklem hareket açıklıkları), FBÖ(fonksiyonel bağımsızlık ölçeği) ve kullanılan parasetamol miktarı kullanıldı. Tüm hastalar tedavi öncesi, son enjeksiyondan 1 hafta sonra, 1. ayda ve 3. ayda değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda spontan ve hareketle olan VAS değerlerinde, omuz pasif EHA'da 1.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim was to examine the effects of platelet rich plasma (PRP) on pain and functional outcomes in patients with hemiplegic shoulder pain. We compared the effects of PRP against saline solution by designing a double blind, randomized, prospective study. Materials and Methods: 55 patients with hempilegia of more than 3 months duration, who complained of shoulder pain for more than 2 weeks, and who were between 18-80 years of age were evaluated for inclusion. 6 of these patients did not meet the inclusion criteria and 6 more patients rejected enrollment. A total of 43 patients were included and randomized. All patients received a total of 3 injections, one week apart. First group received PRP injections while the second group received placebo injections. Patients in the treatment group received intraarticular injections to their affected shoulders consisting of PRP that was obtained from the centrifugation of the subjects' venous blood, while the patients in the control group received intraarticular saline injections of the same volume. All patients continued receiving neurologic rehabilitation in addition to the injections. Subjects and researchers were blind to treatment allocations. After 3 months of follow up, 40 patients completed the trial. Primary outocome measure was movement-induced pain score (VAS) and secondary outcome measures were spotaneous pain score, shoulder passive range of motion (ROM), functional independence measure score and the amount of paracetamol used. All subjects were evaluated at baseline, 1 week, 1 month and 3months after the completion of the last injection.