Yanıklı dokuda mikrocerrahinin uygulanabilirliği ve kök hücre uygulamasının etkisi
  1. Tez No: 428832
  2. Yazar: ERSİN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECMEL SONGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yanık, çeşitli etiyolojik faktörler ile deri, kas veya kemik üzerinde meydana gelen bir travma , yaralanma çeşidi1 olmakla birlikte karşılaşılabilen en ağır travmalardan biridir 2. Gelişmiş ülkelerde elde edilen faydalar nedeniyle , özellikle ciddi yanıklarda erken tanjansiyel eksizyon standart tedavi algoritması içerisine girmiştir 6-7. Erken tanjansiyel eksizyon ve greftleme; mortalite ve mobiditede azalma, enfeksiyon gelişme riskinde azalma ve hastanede kalma süresinde kısalmaya neden olmakla birlikte ek olarak eskarın erken eksizyonu ile hipertrofik skar gelişme riski ve ortama salınan inflamatuvar mediatör salınımı azalmaktadır 7-8- 9-10-11. Yanık nedenli yapılan erken debridman sonrasında eğer uygun, iyi vaskülarize yara yatağı mevcutsa ilk basamak olarak deri grefti uygulamaları yapılmakta , uygun yara yatağının olmadığı durumlarda ise diğer bir seçenek olarak lokal flep uygulamaları yapılmaktadır 13. Bununla birlikte yanıklı hastalarda genellikle hasara bağlı olarak yanık çevresindeki dokulardan lokal flep kaldırılması özellikle ekstremitelerde çoğu zaman mümkün olmamaktadır ve bu durumda en uygun seçenek serbest flep uygulamalarıdır 13. Günümüzde yapılan erken debridman ve serbest flep ile yara rekonstrüksiyonu uygulamalarında vasküler anastomozlar için yanık hasarı içermeyen salim alanlar seçilmekte ve anastomozlar bu alan altında yapılmaktadır. Yapılan literatür araştırması da bunu destekler niteliktedir. Bununla birlikte yanık merkezlerine yönlendirilen bazı vakalarda; özellikle ekstremitelerde, değişen derecelerde tüm yüzeylerde yanık izlenebilmekte ve bu nedenle serbest flepler için yanık hasarının olmadığı salim doku olmayabilmektedir. Literatürde bu tür klinik vakalarda serbest flep uygulanabilirliği ile ilgili bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Yanıkta birçok sistemik ve lokal faktör etkileşime girmektedir. Bu vakalarda serbest flep gerekliliği durumunda yanıklı zemin altında damar anastomozu gerekmesi halinde bunun yanığın lokal etkilerinden nasıl etkilendiği merak konusudur ve bu konuyla ilgili deneysel veya klinik bir çalışma mevcut değildir. 2 Adiposit kaynaklı kök hücrelerin PDGF, FGF,TGF beta gibi büyüme mediatörleri salgılayarak re-epitelizasyonun hızlanması; VEGF-A, HGF ( hepatik growth faktör ), FGF-2 gibi mediatörlerin salınımlarını arttırmakla yeni damar oluşumu, yaranın iyileşmesinin hızlanması, keratinosit ve dermal fibroblast proliferasyonunun artması gibi yara iyileşmesi üzerine bir çok olumlu etkilerinin 22-23-24-25-26 yanında rekonstrüktif flep cerrahisinde iskemi sonrası görülen iskemi-reperfüzyon hasarını azaltarak flep survisine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir 27. Bu amaçla yanıklı doku altında, damarların yanıktan doğrudan etkilenmediği fakat üzerini yanıklı dokunun örttüğü, yanığın lokal etkilerinin etkili olduğu bir ortamda , damar anastomozu başarısı ve kök hücre uygulamasının buna etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla denekler (21 adet ortalama 300 gram ağılığında wistar – albino rat ) kontrol, yanık ve yanık + kök hücre grubu olmak üzere üçe ayrılmış, ilk grupta sadece modele uygun olarak femoral arter anastomozu yapılmış, ikinci grupta deneklerin sol ingüinal alanları yakılarak yanık altında femoral arter anastomozu yapılmış ve son grupta yanık sonrası yapılan anastomoz hattına kök hücre uygulaması yapılmıştır. Bütün deneklerin operasyondan sonra 3. günde anastomoz patensleri değerlendirilmiş, biyokimyasal ve histolojik çalışmalar için örnekler alınarak denekler sakrifiye edilmiştir. Kontrol grubunda bir sıçan ölmüş ve yanık grubunda bir denekte yara açılması ve yara yerinde çok mitarda yabancı cisim tespit edilmiş bu nedenle bu denekler çalışma dışı bırakılmıştır. Deney sonunda kontrol grubunda 6 femoral arter anastomozundan 1 tanesi, yanık grubundan 6 femoral arter anastomozundan 3 tanesi ve yanık + kök hücre grubundan 7 femoral arter anastomozundan 3 tanesi tromboz ile sonuçlanmıştır. Bu veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve gruplar arasında istatistiksel analiz sonrasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. VEGF angiogenezisi ve endotel iyileşmesini arttıran bir mediyatördür. Yine yanık sonrası tromboza olan yatkınlık sebeplerinden biri ATIII'te meydana gelen azalmadır. Çalışmada bu iki parametre her üç grupta incelenmiş , kök hücre uygulaması sonucu bu mediyatörlerin nasıl değiştiği araştırılmıştır. İstatistiksel olarak ve histopatolojik olarak bu üç grupta VEGF ve ATIII düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamakla birlik kök hücre uygulalan deneklerin oksidatif strese daha iyi cevap verildiği gözlenmiştir. 3 Bu bilgiler ışığında yanık yarası debridmanından sonra serbest flep endikasyonu gerektiren yaralarda, yara komşuluğunda ; serbest flepleri besleyecek vasküler yapıların seçiminde, salim doku olmasa bile vaskülerin yapıların doğrudan etkilenmediği fakat yanıklı doku altında bulunan damarsal yapıların kaynak olarak kullanılabileceği ve bu hastalarda serbest flep kullanımının uygulanabilir olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Hastaların erken ve uygun tedavisi için serbest flep gerektiren durumlarda ; ekstremiteler başta gelmek üzere geniş yüzey alanını içeren yanıklarda vasküler yapılar yanıklı doku zemininde olsa dahi serbest flep uygulamasından kaçınılmaması gerektiği ve konu ile ilgili deneysel ve klinik ek çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Burns are a kind of injury occurred on skin, muscle or bone with various etiologic factors and are one of the most severe kind of trauma. Due to the benefits obtained in developed countries, especially in severe burns, early tangential excision has entered into standard treatment algorithm. Early tangential excision and grafting reduces mortality and morbidity, development of infection risk and length of stay in hospital. In addition with early excision of eschar, risk of hypertrophic scar and release of inflammatory mediators decreases. If there is a well-vascularized wound bed is available after early debridement of a wound caused by burn, skin grafting is carried out as a first step procedure, and in the absence of proper wound bed local flap procedures are carried out as an alternative. However, in patients with burns, raising local flaps from surrounding tissues around the burn often not possible, especially in the extremities, and in this case the best choice are free flaps. Recently, burn injury-free intact areas are selected for vascular anastomosis in early wound debridement and reconstruction with free flap procedures and anastomosis performed under these areas. Literature review also supports that. However, in some cases referred to burn centers; varying degrees of burns can be monitored on all surfaces, especially in the extremities, and therefore there can be no available tissue for free flap transfer which is not damaged with burn. The literature has not revealed a study on the applicability of the free flaps in such cases. Several systemic and local factors interact in burns. When free flap required in these cases, if performing vessel anastomosis under the burn area necessary, how it is influenced by local effect of burn is issue of concern and there is no experimental or clinical studies on this subject. It has been shown that adipocyte-derived stem cells reduces ischemia-reperfusion damage occurring after ischemia in reconstructive flap surgery and have positive contributions to flap survey in addition to several positive effects on wound healing such as acceleration in reepithelialization by releasing growth mediators such as PDGF, FGF, TGF-ß; acceleration of neovascularization and wound healing, increase of keratinocytes and dermal fibroblast proliferation by releasing mediators such as VEGF-A, HGF (hepatic growth factor), FGF-2. 98 For that purpose, if the vessels do not directly affect from burn under burnt tissue, but the burnt tissue covers on them, vascular anastomosis success and application of stem cells effect on it in an environment where the local effects of burn are present were investigated. For this purpose subjects (21 Wistar – albino rats weighing 300 grams) were separated into three groups which are control, burn and burn + stem cells groups. Femoral artery anastomosis was performed only in the first group according to the model; femoral artery anastomosis under the burnt tissue was performed after burning left inguinal regions of the subjects in the second group; stem cell application to the anastomosis line under the burnt tissue was performed in the last group. Anastomotic patency of all subjects were evaluated 3 days after surgery and subjects were sacrificed after samples were taken for biochemical and histological studies. Two subjects excluded from study due to wound dehiscence and detecting large amount of foreign bodies in one rat in burn group and one casualty in control group. 1 of the 6 femoral artery anastomosis in the control group; 3 of the 6 femoral artery anastomosis in the burn group; 3 of the 7 femoral artery anastomosis in the burn + stem cell group has resulted in thrombosis at the end of the experiment. These data statistically evaluated and there were no significant differences between groups after statistical analysis. VEGF is a mediator which increases angiogenesis and endothelial healing. Yet one of the predisposing factors of post-burn thrombosis is the decrease occurring in ATIII. This two parameters and how they changed after stem cell application was examined in all three groups. Statistically and histopathologically there were no significant changes observed in VEGF and ATIII levels in three groups although a better response to oxidative stress was observed in stem cell group subjects. In the light of such information, the vascular structures was not directly affected from burn even if there is no intact tissue and vascular structures under the burn area can used as a source in the choice of vascular structure around the wounds requiring free flap indication after burn wound debridement, and in these patients free flaps are available for use. 99 We believe that, should not be avoid free flap procedures in cases requiring free flap for early and appropriate treatment of patients; in burns including large surface area, especially in extremities, even if vascular structures present under burnt areas and further experimental and clinical studies is needed to be done.