Subjektif tinnitus tedavisinde Ege Üniversitesi yaklaşımı
Ege University approach in the management of subjective tinnitus
- Tez No: 428830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada subjektif tinnituslu hastalarında danışmanlık, maskeleme, ses zengileştirmesi ve alıştırma tedavisini içeren bir tinnitus tedavisi algoritmasının oluşturulması ve bunun etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Kasım 2014 – Kasım 2015 tarihleri arasında kronik subjektif tinnitus şikayetiyle başvuran ve daha önceki tedavilerden fayda görmemiş 60 hasta alındı. Hastalar toplam 5 grupta incelendi. Dört grupta (Grup 1, 2, 3, 4) farklı maskeleme cihazlarıyla total maskeleme, bir gruba ise habituasyon (Grup 5) tedavisi uygulandı. Maskeleme cihazından fayda görmeyen hastalara ise habituasyon tedavisi başlandı. Hastalar çalışmanın başında, 2.ayda ve 4.ayda tinnitus handikap anketi (THQ) ve görsel analog skala (VAS) sonuçlarıyla değerlendirildi. Maskeleme cihazından fayda gören hastalar grup A (18 hasta, %36), fayda görmeyip habituasyona geçilen hastalar grup B (32 hasta, %64), habituasyona devam eden hastalar ise grup C (10 hasta) olarak tekrar değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 51.62 yıl (29-76) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to define a management algorithm and to assess the effectiveness of masking therapy and habituation therapy in tinnitus patients. This study was carried out between November 2014 and November 2015. Sixty chronic subjective tinnitus patients were included. Total masking was implemented in four groups (group 1, 2, 3, 4) and habituation therapy in one group (group 5). Patients were evaluated with tinnitus handicap questionnaire (THQ) and visual analogue scale (VAS) in the beginning and on the 2nd and 4th months. Patients were regrouped on the 2nd month: patients that benefited from masking therapy (group A, 18 patients, 36%), patient that didn't benefit from masking therapy and continued with habituation therapy (group B, 32 patients, 64%) and patients only treated with habituation (group C).