Trafik kazalarında araç içi pozisyonun morbidite ve mortalite üzerine etkisi
Effect on morbidity and mortality in position inside the vehicle in traffic accidents
  1. Tez No: 428848
  2. Yazar: ORHAN MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Trafik kazaları halen ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, araç içi trafik kazaları da önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmada, trafik kazalarında kazazedenin araç içi pozisyonun morbidite ve mortalite üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma kesitsel bir çalışma olup, 01.05.2014 – 30.11.2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne araç içi trafik kazası sonucu yaralanma nedeniyle başvuran olgulardan onam veren hastalar çalışmaya dahil edildi. Veriler yüz yüze görüşme ile doldurulan anketler ve hasta dosyalarından elde edidi. Çalışmaya dahil edilen 519 olgunun 329'u (%63,4) erkek, 190'ı (%36,6) kadındı. Yaşları 0 – 85 arasında değişmekte olup ortalaması 33,11±16,86 olarak bulundu. Kazaların en sık 18.00 – 23.59 saat aralığında (%36,3), otomobil içinde (%79) ve bir başka araç ile çarpışma (%61,7) sonucu gerçekleştiği saptandı. Olguların %43,2'sinin (n=224) kaza esnasında emniyet kemerinin takılı olduğu, bunların %17,9'unun (n=40) emniyet kemerine bağlı, hava yastığı açılan 105 olgudan %31,4'ünün (n=33) hava yastığına bağlı yaralamalarının mevcut olduğu tespit edildi. Kazazedelerin %39,5'inin sürücü, %26,4'ünün sürücü yanı yolcu olduğu saptanmış olup, 110 km/s hızın üzerinde oluşan kazalarda, 110 km/sa hızın altında olan kazalara göre, adli tıbbi açıdan, yaralanmanın yaşamsal tehlike oluşturmasının yaklaşık 3 katına (%37,5 - %13,6), basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek olmasının ise yaklaşık 2 katına (%56,3 - %26,3) çıktığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are still an important public health issue in our country and intra-vehicle accidents cause substantial morbidity and mortality. In this study, it was aimed to investigate the effect of seating position on morbidity and mortality in traffic accidents. Cases who have applied to Ege University, Faculty of Medicine, Emergency Department between 01.05.2014 and 30.11.2014 due to injuries in motor vehicles and who have signed inform consent were included in the study. Data were obtained via personal interview surveys and from patient files. 519 cases were included in the study, 329 (%63.4) being male and 190 (%36.6) being female. Ages ranged between 0-85, average age was found to be 33.11±16.86. It was noted that the accidents most frequently occurred between the hours 18.00-23.59 (%36.3), with a car (%79) and as a collision with another car (%61.7). Data revealed that %43.2 (n=224) of the cases had their seat belt fastened during the accident and injuries due to seat belt were identified on %17.9 (n=40) of them. For 105 of the cases, airbags had inflated and injuries due to airbag were noted on %31.4 of them. While %39.5 of the injured individuals were drivers, %26.4 were front seat passengers. From a forensic medicine perspective;“life threatening injuries”were approximately twice more common (%37.5 - %13.6) in accidents with over 110 km/h speed compared to accidents with under 110 km/h speed. Accidents with over 110 km/h speed caused approximately twice the amount (%56.3 - %26.3) of“injuries which can not be resolved with simple medical intervention”compared to accidents with under 110 km/h speed. Head injuries were the most common with %33.6 followed by chest injuries with %17.