Wallenberg sendromunda yutma ve solunum işlevinin elektrofizyolojik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 428847
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmaya 32 Wallenberg Sendromu, 10 bulbus dışı beyinsapı infarktı tanılı hasta ve 26 sağlıklı gönüllü alındı. Bu hastaların yutma ve solunumları klinik ve elektrofizyolojik olarak değerlendirildi. Wallenberg Sendromu tanılı hastaların disfajisi bulbus dışı beyinsapı infarktı olgularına göre daha sık ve daha şiddetliydi. Solunum bozukluğu da Wallenberg Sendromu olgularında daha sıktı. Bu çalışmada uyanık Wallenberg Sendromu hastalarında subklinik spontan solunum patolojisinin olduğu saptandı. Sağlıklı gönüllülerin yutma ve solunumları normaldi. Sonuç olarak Wallenberg Sendromu gibi bulber lezyonlarda disfaji ve solunum bozukluğu bulbus dışı beyinsapı lezyonlarından daha sık ve şiddetlidir.
Özet (Çeviri)
Our study composed of 32 patients with Wallenberg Syndrome, 10 patients with brainstem infarction other than bulbus and 26 voluntary healthy people. Swallowing and respiration of patients were assessed clinically and electrophysiologically. Dysphagia was worse and more common in patients with Wallenberg Syndrome than patients with brain stem infarction other than bulbus. Respiratory dysfunction was more common in patients with Wallenberg Syndrome. In these patients, subclinical spontaneous respiratory pathology was also detected when they were awake. Swallowing and respiration were normal in voluntary healthy people. In conclusion, as seen in Wallenberg Syndrome, dysphagia and respiratory dysfunction are more common and aggressive in bulber lesions than brainstem lesions other than bulbus.