Kronik miyeloproliferatif hastalıklarda transvers dalga elastografisi ile karaciğer ve dalağın değerlendirilmesi
Evaluation of liver and spleen in chronic myeloproliferative disorders with shear wave elastography
  1. Tez No: 428849
  2. Yazar: MEHMET TAHA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA SÜREYYA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmamızın amacı, farklı KMPH tiplerinde karaciğer ve dalak parankimi sertlik derecelerinin transvers dalga sonoelastografi ile ortaya konulup, birbirleri ve sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılarak ve hastalığın göstergelerinden biri olan kemik iliği retiküler lif derecesi yanı sıra klinik hematolojik parametreler arasındaki ilişkiler incelenerek elastografi tekniğinin tanısal süreçlerde ve tedavi takibinde katkısını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı' na Haziran 2013 ve Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuran, uygun klinik ve laboratuar kriterler sonucu KMPH tanısı alan ve henüz spesifik tedavisi başlanmamış yaşları 19-81 arasında değişen 35 hasta ve yaşları 27 ile 79 arasında değişen 31 sağlık birey dahil edildi. Tüm olgularda karaciğer ve dalağın anatomik ve transvers dalga (“shear wave”) sonoelastografisini de kapsayan üst abdomen ultrasonografisi gerçekleştirildi. Sonoelastografik değerlendirmede Siemens Acuson S2000 ultrasonografi cihazı, noninvaziv“acoustic radiation force imaging (ARFI)”teknolojisini temel alan“Virtual Touch Tissue QuantificationTM”yöntemi kullanıldı. Tüm hastaların klinik, laboratuar (hemogram, periferik yayma, biyokimya, tıbbi genetik, kemik iliği aspirasyon biyopsisi ve diğer incelemeler) değerleri ve sonografik değerlendirilmelerinin ardından veri analizde hastaların rutin laboratuar verileri ile toplanmış yapısal ve sonoelastografik karaciğer ve dalak verileri, ayrıca“Dalak / Karaciğer Vs”oranları karşılaştırıldı. BULGULAR: Hasta ve kontrol grubunun arasında gerçekleştirilen istatistiksel karşılaştırmada KMPH hastalarının ortalama karaciğer Vs değeri, kontrol grubununkinden anlamlı olarak fazla bulundu (p=0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: We aim to investigate the role of elastography techique in diagnostic processes and treatment monitoring by revealing liver and spleen stiffness in different chronic myeloproliferative disease types using SW elastography, comparing these datas with fibrosis degree in bone marrow and also clinical-hematological parameters between patients and healthy volunteers. MATERIALS AND METHODS: 35 patients newly diagnosed of chronic myeloproliferative disease who were referred to Ege University Medicine Faculty Hospital, department of hematology between June 2013 and August 2015 and 31 healthy control subjects were enrolled prospectively to our study. Anatomical and shear wave sonoelastography including upper abdomen ulrasound of each subject was performed with Virtual Touch Tissue QuantificationTM method based on noninvasive acoustic radiation force imaging (ARFI) technology using Siemens Acuson S2000 USG device. Clinical, laboratory (hemograms, peripheral blood, biochemistry, medical genetics records, bone marrow aspiration biopsy) findings of the subjects were reviewed. Laboratory parameters, ultrasound and sonoelastography datas of liver and spleen, ratio of spleen/liver Vs were all compared. FINDINGS: Mean Vs value of liver in patients with chronic myeloproliferative disease was significantly higher than in control group (p=0.001). In contrast there was not statistically significance for mean spleen Vs values between two groups.