Konservatif tedavi edilen proksimal humerus kırıklarında rehabilitasyona eklenen interferansiyel akımın ağrı, omuz fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of interferential therapy in addition to rehabilitation on pain, shoulder functions and quality of life in patients with proximal humerus fractures who were treated conservatively
  1. Tez No: 428854
  2. Yazar: EMİNE DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu prospektif, randomize çift kör, plasebo kontrollü çalışmanın amacı; konservatif takip edilen proksimal humerus kırıklarında rehabilitasyona eklenen interferansiyel akım (İF) tedavisinin ağrı, omuz fonksiyonları, özürlülük, aktif eklem hareket açıklığı (EHA), analjezik ihtiyacı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, konservatif tedavi kararı verilen proksimal humerus kırıklı 32 hasta dahil edildi. Hastalar interferans (İF) grubu (n=17) ve plasebo grubu (n=15) olmak üzere iki gruba randomize edildi ve önceden belirlenen rehabilitasyon protokolü doğrultusunda, haftada 3 gün 4 hafta süre ile fizyoterapist eşliğinde egzersiz programına alındı. Ek olarak kırık proksimal humerus bölgesine egzersiz öncesi; İF grubuna, premodüle yöntem ile 100 Hz frekansında 20 dakika İF akım uygulandı. Plasebo grubuna ise aynı süre ile sham İF uygulandı. Hastalar 4.hafta, 10.hafta ve 22.haftada değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada zaman ile VAS değeri, Constant skoru, DASH skoru, aktif EHA (fleksiyon, ekstansiyon, abduksiyon, internal ve eksternal rotasyon), analjezik ihtiyacı ve SF-36 alt başlıklarından fiziksel fonksiyon, fiziksel rol kısıtlılığı, ağrı ve sosyal fonksiyon skoru her iki grupta da anlamlı şekilde iyileşme göstermiştir (p0,05). Aktif EHA ölçümlerinden fleksiyon, ekstansiyon ve abduksiyon 10.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this prospective, randomized, double-blind study is to examine the effect of interferential current (IF) therapy in addition to rehabilitation on pain, shoulder functions, disability, active joint range of motion (ROM), analgesic need and quality of life in patients treated conservatively for proximal humerus fractures. Materials and method: 32 patiens with proximal humerus fractures who were treated conservatively and who visited the outpatient clinic of Ege University School of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation were enrolled in the study. The subjects were randomized into two groups, namely interference group (n=17) and placebo group (n=15) and they were included in a rehabilitation program overseen by a physiotherapist and which had a preset rehabilitation protocol, for 4 weeks, 3 days per week. In addition to this, subjects in the IF group received premodulated IF current treatment ,delivered at 100 Hz frequency, for 20 minutes. Subjects in the placebo group received sham IF for the same amount of time. All subjects were assessed at baseline and at weeks 4, 10 and 22. Results: In this study, VAS pain score, Constant score, DASH score, active ROM (shoulder flexion, extension, abduction, internal and external rotation), analgesic need and physical function, physical role, pain and social function subscores of SF-36 improved significantly in both groups (p0,05).