Chiari sendromunda duraplasti olmaksızın yapılan operasyonun postoperatif değerlendirilmesi
Postoperative evaluation of operations without duraplasty i̇n chiari syndrome
  1. Tez No: 428876
  2. Yazar: MUSTAFA AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL BAĞDATOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Chiari sendromu, arka fossa yapılarının foramen magnumdan üst servikal spinal kanala doğru değişen derecelerde yer değiştirmesi ile birlikte olan, kraniovertebral bileşkenin ve art beynin (hindbrain) konjenital bir anomalisidir. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların büyük çoğunluğuna posterior fossa dekompresyonu yapılır. Biz bu çalışmada, cerrahi tedavi yapılan Chiari sendromlu hastalarda cerrahinin klinik semptomlar ve bulgular, görüntüleme parametreleri üzerindeki etkisini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Temmuz 2008 ve Ağustos 2015 yılları arasında cerrahi tedavi uygulanmış 70 Chiari sendromu tip 1 hastasının dosya bilgileri ve radyolojik görüntülemeleri retrospektif bir şekilde incelenmiştir. Cerrahi tedavi uygulanmış 70 Chiari sendromu tip 1 hastasından 64 hastaya (%91,4); foramen magnum dekompresyonu ve C1 laminektomi yapılırken; 6 hastaya (%8,6), foramen magnum dekompresyonu, C1 laminektomi ve duraplasti yapılmıştır. Hastalar duraplasti yapılanlar ve yapılmayanlar olarak 2 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de duraplasti yapılan 6 hasta (%8,6) ve grup 2'de duraplasti yapılmayan 64 hasta (%91,4) mevcuttu. Grup 2'deki hastaların, grup 1'deki hastalara göre iyileşme oranları daha yüksek saptanmıştır. Chiari sendromu tip 1 hastalarının operasyonunda, duraplasti olmaksızın yapılan foramen magnum dekompresyonu ve C1 laminektomi güvenli ve etkili bir cerrahi yöntemdir. Duraplasti yapılan Chiari tip 1 sendromlu hastaların operasyon sırasında kan transfüzyon oranı, postoperatif komplikasyon oranı, postoperatif yoğun bakım takip süresi oranı ve hastanede yatış süresi oranları; duraplasti yapılmayan Chiari tip 1 sendromlu hastalara göre daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The chiari syndrome is a congenital anomaly of the craniovertebral junction and hindbrain. It is characterised by the herniation of posterior fossa structures through the foramen magnum into the cervical spinal canal. Vast majority of patients undergoing surgical treatment receive posterior fossa decompression. We aimed at evaluating retrospectively effects of surgery on the clinical symptoms and signs and imaging parameters in the patients with Chiarisyndrome undergoing surgical treatment. Medical charts and radiological images of the 70 patients with Chiari syndrome type I who had surgical treatment between July 2008 and August 2015 were reviewed retrospectively. 64 patients (%91,4) who applied surgical treatment of 70 patients with Chiari syndrome type 1, underwent foramen magnum decompression and C1 laminectomy. 64 patients (%8,6) underwent foramen magnum decompression, C1 laminectomy and duraplasty. The patients are divided in two groups based on presence or absence of associated duraplasty. 6 patients (%8,6) in group 1 based on presence of duraplasty and 64 patients (%91,4) in group 2 based on absence of duraplasty was available. The recovery rates of the patients in Group 2 were significantly higher than in Group 1 patients. Foramen magnum decompression and C1 laminectomy made without duraplasty are safe and effective surgical procedure in the operation of patients with Chiari syndrome type 1. Blood transfusion rate during surgery, postoperative complication rate, hospitalization rate and duration of the postoperative intensive care unit rates of patients with Chiari syndrome type 1 based on presence of duraplasty were significantly higher than patients with Chiari syndrome type 1 based on absence of duraplasty.