Beyin hasarı gelişen hastalarda tiroid hormon düzey değişiklikleri ve mortalite üzerine etkisi
Thyroid hormone level alterations in patients with brain i̇njury and their effect on mortality
  1. Tez No: 428877
  2. Yazar: MEHMET ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tiroid hormonlarının beyin hasarı gelişmiş hastalarda seviyelerinin değiştiği bilinmektedir. Tiroid hormon seviyelerindeki değişimin kötü prognoz ile ilişkili olduğu bilinmekte ancak mortaliteye etkisi ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Çalışmamızda travmatik beyin hasarı (TBH) ve kardiyopulmoner arrest sonrası hipoksik-iskemik beyin hasarı (PKA-BH) ile YBÜ'de takip ve tedavi edilen hastaların tiroid hormon düzeylerindeki değişimi ve mortalite üzerine etkisini araştırmayı planladık. Çalışmada 2012-2015 yılları arasında TBH (n:25) veya PKA-BH (n:15) olan 40 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Hastaların, YBÜ'ye kabul anındaki (1.gün) ve takiplerinin dört ve yedinci günündeki tiroid stimulan hormon (TSH), serbest triiyodotironin (sT3), serbest tiroksin (sT4) seviyeleri karşılaştırıldı ve mortalite ile ilişkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormone alterations are observed in the patients with brain injury. It's also known that thyroid hormon level changes are related with bad prognosis however there are different conclusions about their effects on mortality. In our study, we investigated thyroid hormon alternations and their effects on mortality in the patients who have been followed up and treated in intensive care unit (ICU) after traumatic brain injury (TBI) and hypoxic-ischemic brain injury following cardiopulmonary arrest (PCA-BI). In our study, 40 patients who had TBI (n:25) or PCA-BI (n:15) between the years 2012-2015 were retrospectively explored and patients were divided into two groups. Thyroid stimulating hormone (TSH), free threeiodothyronine (fT3) and free thyroxine (fT4) levels on the admittion, 4th and 7th days were compared and the effect of hormone alterations on mortality was explored.