Hidroksiapatit ve katkılı hidroksiapatitin antibakteriyel etkisinin elektron mikroskopik ve histopatolojik incelenmesi
The antibacterial effect and histopathological evaluation of pure and alloyed hydroxyapatite
  1. Tez No: 428881
  2. Yazar: CAN MEHMET ETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÜMİT TALAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Biyomateryaller arasında hidroksiapatit (HA), yüksek biyouyumluluğu ve kimyasal açıdan kemik ile benzerliği dolayısıyla öne çıkmakta, ancak başka biyolojik yapılar olan bakterilerin üremesi için de uygun ortam oluşturabilmektedir. HA'ya üretim aşamasında çinko (Zn), gümüş (Ag) ve magnezyum (Mg) gibi maddeler eklenerek antibakteriyel özellik kazandırılabileceği ayrıca eklenen bu maddelerin hidroksiapatitin mekanik özellikleri üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu literatürde belirtilmektedir. Bu çalışmada 116 adet Wistar albino sıçan randomize olarak kontrol, sham ve deney grupları olmak üzere toplam 15 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Sham gruplarına cerrahi müdahale yapıldı ancak HA eklenmedi. Deney grubundaki sıçanların femur kemiğine saf HA, bor katkılı HA (HA+B) ve çinko katkılı HA (HA+ZN) konuldu. Deney gruplarının bir kısmına enfeksiyon ajanı eklenerek beşinci ve on ikinci haftalarda kemikler alınarak ışık ve elektron mikroskobunda incelendi. Katkılı ve katkısız HA içeren gruplar arasında kemikleşme ve inflamasyon bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Among biomaterials, the hydroxyapatite (HA) stands out with the high biocompatibility and the chemical similarity with bone, but may serve as a suitable medium for bacterial proliferation. Various elements as zinc, silver and magnesium may be added to HA on the production state to gain antibacterial properties, additionally positive mechanical effects of alloyed HA has been reported in the literature. In the present study, 126 Wistar albino rats were randomly assigned to 15 groups as control, sham and experimental animals. Surgical procedure was not performed to the control animals, a burr hole was made on the sham operated animals without biomaterial application. Pure HA, HA+B and HA+Zn were added to the drilled holes of rat femur bones in the experimental groups. An infection agent was applied to the determined experimental groups and all groups were examined with light and electrone microscope on the 5th and 12th weeks. There were no significant difference between pure and alloyed HA groups for inflammation and ossification statistically.