Tiroid papiller karsinomunda sitokeratin 19, HBME–1, galektin–3, CD56,claudin–1 ve fibronektin-1'in tanısal önemi
The di̇agnosti̇c si̇gni̇fi̇cance of cytocerati̇n 19, HBME–1,galecti̇n–3, CD56,claudi̇n–1 and fi̇bronecti̇n–1in papi̇llary thyroi̇d carcinomas
  1. Tez No: 428910
  2. Yazar: MUSTAFA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇIRALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tiroid kanserleri gelişmiş ülkelerde tüm malignitelerin yaklaşık %1'ini oluşturur ancakendokrin sistemin en sık görülen maligniteleridir. Çalışmamıza 2006 ile 2015 yılları arasında Kahramanmaraş sütçü imam Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı ile Kahramanmaraş Necip Fazıl Devlet Hastanesi patoloji laboratuarı arşivleri taranarak klasik tip papillertiroidkarsinomu tanısı alan 46 adet olgu dahiledidi. Bu vakalara ait preparatlar tekrar incelenerek, hasta dosyaları ve ölüm kayıtlarına ait bilgiler saptandı. Olgulardaki patolojik parametreler belirlenerek, immünhistokimyasal olarak Galektin-3, CK19, HBME-1, CD56, Claudin-1 ve Fibronektin-1 markırları ile ilişkileri ve sağkalım üzerine etkileri ve patolojik parametreler ile ilişkisi araştırıldı. Patolojik parametreler: cinsiyet, yaş, tümör çapı, lenf nodu metastaz varlığı, kapsül invazyonu varlığı, lenfovaskülerinvazyon, multifokalite, cerrahi sınır tutulumu, uzak metastaz varlığı ve survey olarak belirlendi. Yapılan istatiksel değerlendirmelere göre belirlenen parametreler arasında herhangi bir ilişki saptanamadı. İmmunohistokimyasl olarak yapılan çalışmada immun boyaların diğer parametrelerle ilişkisinin olmadığı saptandı. Çalışmamızda en fazla duyarlılık ve doğruluk HBME-1 de tespit edilmiş olup panel olarak duyarlılık ve doğruluk dikkate alındığında HBME-1, CK19 ve claudin-1 kombinasyonunun PTK tanısında ön plana çıktığı saptandı. CD56 immun boyasının yapılan çalışmamızda en düşük duyarlılık ve doğruluğa sahip olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, daha fazla sayıda vakanın çalışıldığı araştırmalarla papillertiroid kanserinin diğer tiroid kanserlerinden ayırımında daha kolay ve daha etkin immunohistokimyasal boyaların tedaviyi yönlendirmede ve sağkalımı iyileştirmede faydalı olacağı saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer constitutes about 1% of all malignancies in the developed countries but they are the most common malignancy of the endocrine system. In our study, it is included 46 cases which are diagnosed as conventional papillary thyroid carcinoma scanning pathology lab archives of the Department of Pathology, Faculty of Medicine at KahramanmaraşSütçü İmam University and KahramanmaraşNecipFazil State Hospital in between 2006 and 2015 years. By re-examining the preparations of these cases, it is detected the data related to patient files and death records. Determining Pathological parameters in cases, it is investigated the relations with as a immunohistochemical Galectin-3, CK19, HBME-1, CD56, Claudin-1 and Fibronectin-1 markers and the relationship on survival effects and pathological parameters. Pathological parameters: identified as gender, age, tumor size, lymph node metastasis, presence of capsular invasion, lymphovascular invasion, multifocality, surgical margin involvement, presence of distant metastases and surveys. According to the statistical evaluation, it is not detected any relationships between the specified parameters. It is detected that there is no relationship between immune paints and other parameters in immunohistochemical studies. In our study, it has been identified the maximum sensitivity and accuracy in HBME-1 and when considered the sensitivity and accuracy as a panel, it is detected that HBME-1, CK19 and Claudin-1 combination come to the forefront in the diagnosis of PTK. In our study, it is identified that CD56 immune paint has the lowest sensitivity and accuracy. As a result, by researches studied papillary thyroid carcinoma with a greater number of cases it will be determined to be useful in distinction from other thyroid cancer treatment easier more efficient immunohistochemical paints in routing treatment and improving survival.