Kawasaki hastalarında MPV (ortalama trombosit hacmi) ile akut faz reaktanları arasındaki ilişkinin retrospektif bir çalışma ile değerlendirilmesi
- Tez No: 428909
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OLĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kawasaki hastalığı en az 5 gün süren ateşle birlikte, bilateral noneksudatif konjunktivit, dudaklarda ve oral mukozada eritem, ekstremite periferindeki değişiklikler, polimorfik döküntü ve servikal lenfadenopati ile karakterize akut bir sistemik vaskülittir. Özellikle beş yaş altı çocuklarda sık görülmekle birlikte etyolojisi tam bilinmemektedir. Bu çalışma ile son 7 yılda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda Kawasaki hastalığı tanısı alan olguların tedavi öncesi ve sonrası laboratuvar parametrelerinden MPV ile akut faz reaktanları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2009-2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda Kawasaki hastalığı tanısı alan ve tedavi edilen 52 hasta ile ateşli enfeksiyonu veya kronik bir hastalığı olmayan 61 kişilik sağlıklı kontrol grubunun laboratuar özellikleri, tedavi ve izlem sonuçları geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların tanının konulduğu ilk gün, 3. ve 7. günlerdeki tetkikleri değerlendirildi. Kontrol grubundan ise sadece polikliniğe başvurdukları dönemdeki değerler alındı. Hastaların tamamına IVIG ve asetil salisilik asit verildi. Bulgular: Kawasaki hastalığı tanısı ile takip edilmiş 52 hastanın laboratuar sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulguları 61 sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslandı. Hastaların tanı anındaki ortalama yaşının 4,23±2,04 yıl olduğu saptandı. İki grup arasında başlangıç MPV değeri açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). MPV ile yaş arasında pozitif bir ilişki saptandı (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Kawasaki disease is an acute systemic vasculite which characterized by presence of 5 day or longer period of prolonged fever, bilateral nonecsudative conjuctivite, erythema in oral mucosa and lips mucosa, changes in peripheral extremities, polymorphic rash and cervical lymphadenopathy. Althought the disease etiology is not fully known, disease occur especially in children under five years of age. This study aimed to evaluate the relationship between MPV levels and acute phase reactants in children who refer pediatric cardiology clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University medicine faculty hospital and diagnosed with Kawasaki disease in last seven years by using their before and after treatment laboratory parameters. Metods: Laboratory features, treatments , and medical observations of 52 children who get diagnosed with Kawasaki disease between 2009-2016 years at the pediatric cardiology clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam university medicine faculty hospital and other 61 healthy control group who don't have any enfection with fever or any chronic disease were evaluated retrospectively. Medical examination of patients in first day of diagnose, third day and seventh day of after diagnose were evaluated. Only first assesment evaluated in control group. İntravenosus immunoglobulin and acetylsalicylic acid were given to all patients. Results: Laboratory results of 52 children who undergo medical observation due to Kawasaki disease were evaluated retrospectively. Their results compared to 61 healthy control group. Mean age of patients during the diagnose was found to be 4,23+-2,04 years. There was no significant difference between two groups in terms of initial MPV levels (p>0,05). A positive correlation was found between age and MPV levels(p0,05).