Prematüre yenidoğanlarda kolistin etkinliği ve güvenilirlğinin değerlendirilmesi
The evaluation of colistin efficacy and safety in preterm infants
- Tez No: 428916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YURTTUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyanın birçok yerinde yenidoğan sepsisine neden olan multi-drug resistans gram negatif bakteri enfeksiyonları bildirimiştir. Özellikle prematürelerde bu enfeksiyonların mortalte ve morbiditeyi arttırması nedeni ile kolistin yenidoğanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Prematürelerde kullanımı konusunda çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu retrospektif çalışmada Mayıs 2014-Kasım 2015 arasında yenidoğan yoğun bakımda kolistin alan prematür bebeklerde kolistinin olası yan etkilerini ve etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Kolistin kullanılan 121 preterm bebeğin (ortalama gestasyonel haftası 29.1±3.3 (23-36), doğum ağırlığı 1060 (410-3030) gram) hepsinde klinik ve/veya kesin sepsis bulguları mevcuttu. Kolistin öncesi ve sonrasında hastaların hemogram, elektrolitler, BUN, kreatinin, CRP, prokalsitonin, üreyen mikroorganizmalar değerlendirimiştir. Hastaların %32,1'i ex olmuştur. Tüm ölümlerin %72,8'ini
Özet (Çeviri)
Multi-drug resistant gram(-) bacterial infections were reported to cause neonatal sepsis in different parts of world. Colistin has started the use in newborns because this infections increase mortality and morbidity especially in prematur infants. There are only few studies about colistin use in premature infants. In this retrospective study we aimed to evaluate colistin's efficacy and side effects in preterm infantss treated with colistin in neonatal intensive care unit between dates of May 2014 and November 2015. All 121 preterm patients (mean gestational age 29,1±3,3 (23-36) weeks and mean birth weight 1060 gr) who treated with colistin had clinical and certain symptoms of sepsis Before and after colistin treatment all patients were evaluated for hemogram, electrolytes, BUN, creatinin, CRP, procalcitonin and microbiological cultures. %32,1 of patients died. %72,8 of all infants dead was under 1000 gr birth weight. Positive culture was seen in %24,8 of patients and %50 of positive culture was A.baumanni. 13 (%10) patients developed akut kidney injury, 3 of them were reversible and 10 of them died. In 3 patients tubulopathy developed one of these patients improved after discontinuation of colistin. Ten patients have developed cholestasis and 3 of them were reversible. Gastrointestinal intolerance seen in 11 patients as side effect and 4 of these patients improved after discontinuation of colistin. Three patients were administration of colistin as both intravenous and intraventricular clinical and microbiological improvement seen in all of them.