Gama sterilizasyon tekniğinin Türkiye şartlarında uygulanabilirliğinin incelenmesi
Assessment of appicability of gamma sterilization technique in Turkish hospitals
  1. Tez No: 428920
  2. Yazar: GÖZDE YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
gama sterilizasyon yöntemi günümüzde uygulanan sterilizasyon tekniklerine güçlü bir alternatiftir. Birçok bakımdan düşünüldüğünde ve incelendiğinde diğer tekniklere göre bariz üstünlükleri bulunmaktadır. Buna rağmen kullanımı ülkemizde yaygın değildir. Kullanımının yaygınlaşmasındaki engeller, maliyet ve bürokratik prosedürlerin fazlalığı ve bunun yanında bilgi eksikliğidir. Bu çalışmamızda, eğitimleri gereği gama sterilizasyon teknikleri konusunda bilgi sahibi olması beklenen hastane personelinin bu konudaki bilgi düzeyi, bu tekniğe bakış açıları, gama sterilizasyonun yaygınlaşmasındaki insan kaynaklı engeller anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, gamma sterilization method is a powerful alternative to the other sterilization techniques. When it is examined and compared to the other techniques, it is considered to have many advantages in many ways. However, the use is not widespread in our country. Bureaucratic procedures, excessive cost and as well as the lack of information are the obstacles that put down it's prevalence. In this study, the level of knowledge of the hospital staff such as pharmacists and doctors on the subject was evaluated in order to find out the obstacles of applying gamma sterilization technique at a hospital setting in Turkey.