SİO2 nanoparçacığının sıçan uterus düz kas spontan aktivitesi üzerine olan etkisi
Effect on the rat uterine smooth muscle spontaneous activity of sio2 nanoparticles
  1. Tez No: 428928
  2. Yazar: SELMA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÇÖMELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknolojiye bağlı olarak günlük yaşamda nanoparçacık kullanımı giderek artmaktadır. Birçok kimyasal gibi nanoparçacıkların da toksik etkileri mevcuttur. Bu çalışmada özellikle tekstil alanında yaygın olarak kullanılan SiO2 nanoparçacıklarının uterus spontan aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 64 adet Wistar albino dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol, doz 1 (250 µg/mL), doz 2 (500 µg/mL) ve doz 3 (1000 µg/mL) olarak 4 gruba ayrıldı. Nanoparçacığın boyutu 20 nm olarak seçildi. Deneyler izole uterus preparatlarında yürütüldü. Spontan aktivite kayıtlarında 0. dakika kayıtları (SiO2 eklenmeden önce) kontrol olarak alındı ve SiO2 eklendikten sonra 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda kayıt alındı ve uygulama süresinin spontan aktivite üzerine etkisi wavelet dönüşümü kullanılarak belirlendi. Biyokimyasal ve histolojik incelemeler için dört gruba ait preparatlar değerlendirildi. Biyokimyasal incelemelerde oksidatif stresi değerlendirmek üzere malondialdehit düzeyi (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ölçüldü. Histolojik incelemede elektron mikroskop ile uterus ultrayapısının incelenmesinin yanı sıra, immünfloresan işaretleme yöntemiyle apoptotik hücreler saptandı. Grup içi ve gruplararası farklılıklar istatistiksel analiz ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Usage of nanoparticles in daily life is increasing with technology. Like a lot of chemicals, nanoparticles has toxic effects. In this work effects of specially used in textile field SiO2 nanoparticles on uterus spontaneus activity was aimed to be researched. In this study 64 Wistar albino female rats were used. Rats were separated in 4 groups as control, dose 1 (250 µg/mL), dose 2 (500 µg/mL) and dose 3 (1000 µg/mL). Nanoparticle's size was chosen as 20 nm. Experiments were caried out on isolated uterus preparations. In spontaneus activity records 0. minute records (before SiO2 was added) were taken as controls and after SiO2 was added records were taken at 30, 60, 90 and 120. minutes, and effects of application time on spontaneus activity by using wavelet transformation. Preparations of four groups were evaluated for biochemical and histological examinations. In biochemical examinations in order to evaluate oxidative stress level of malondialdehit (MDA), activity of superoxide dysmutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) were measured. In histological examinations via electron microscope ultrastructure of uterus was examined as well as apoptotic cells detected with immunofluorescent labeling method. In group and intergroups differences were defined by statistical analysis.