Koşuya bağlı eklem kıkırdağı kalınlık ve sinyal intensitesi değişikliklerinin manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Examination of joint cartilage thickness and signal intensity changes due to running with magnetic resonans imaging
- Tez No: 428929
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Spor, Radiology and Nuclear Medicine, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Koşunun büyük bir kitle tarafından düzenli olarak yapılması, diz eklemi üzerine kısa ve uzun süreli etkilerinin araştırılmasını halk sağlığı açısından öncelikli bir hale getirmektedir. Son dönemlerde niceliksel manyetik rezonans (MR) tekniklerinin gelişmesiyle beraber, MR görüntüleme çeşitli egzersizlerin eklem kıkırdağına etkilerini araştırmada yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Amaç: 3D turbo spin eko (VISTA: Volumetric Isotropic T2w Acquisition) MR yöntemiyle 30 dakikalık kalp atımı kontrollü (maksimal kalp atımının %80 kadarıyla), koşu bandı üzerinde yapılan bir koşu sonrası baskın ve baskın olmayan dizlere etkilerinin araştırılması Çalışma Planı: Kontrollü laboratuvar çalışması Yöntem: 20 ile 33 yaş arası 22 sağlıklı erkeğin koşu öncesi ve koşu sonrası hemen eklem kıkırdağı T2 sinyal intesitesi ortalama piksel değerleri ve kalınlıkları ölçülmüştür. Verilerin parametrik test varsayımlarını sağlayıp sağlamadığı test edilmiş; varsayımları sağlayan verilerde İki Eş arasındaki farkın anlamlılık testi, varsayımları sağlamayan verilerde ise Wilcoxon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: A big population around the world runs regularly to maintain their cardiovascular fitness and mental health. It is a public health issue to research the short term and the long term effects of running to the knee joint. In the last decade with the advancements in the quantitative magnetic resonance (MR) imaging techniques, MR is being widely used in the area of exercise and its effects to the joint cartilage. Purpose: To determine the effects of 30 minutes heart rate controlled ( 80% of the maximal heart rate) running on a treadmill to the dominant and non-dominant knees with the usage of 3D turbo spin echo (VISTA: Volumetric Isotropic T2w Acquisition) MR technique. Study Design: Controlled laboratory study Method: The measurements of T2 signal intensity mean pixel values and thickness taken form 22 healthy men (age between 20-33) before and immediately after running. Collected data evaluated for parametric assumption tests. For the ones that provide assumptions compared by paired t test and for the ones that did not Wilcoxon matched pair test was used.