Ölçek ekonomileri ve imalat sanayii üzerine bir uygulama
Economics of scale and a case study on manufacturing industry
- Tez No: 42893
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET YÜKSEK ÜSANS TEZİ ÖLÇEK EKONOMİLERİ ve İMALAT SANAYİİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Yusuf AKAN Danışman : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 1995, SAYFA: 121 Jüri : Prof.Dr. Muammer YAYLALI : Prof.Dr. Cevat GERNİ : Yrd.Doç.Dr. M. Sinan TEMURLENK Bu çalışmada, 1970-1993 yıllarını içine alan 24 yıllık bir peryot itibarıyla Türkiye İmalat Sanayiinde ve onun alt sektörlerinde (Gıda, Metal Ürünleri ve Taşıt Araçları Endüstrilerinde) üretim esneklikleri, ölçeğe göre getiriler ve teknolojik değişme hızları tahmin edilmiş ve kendine özgü çeşitli politika fazlarına sahip iki farklı ekonomik politika dönemleri olan 1980 öncesi (1970-1979) ile sonrası (1980-1993) dönemlerde anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan araştırmada sektörel üretim fonksiyonu tahmini çalışmaları, Cobb-Douglas üretim fonksiyonunun dört ayrı versiyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen analizlerde, İmalat Sanayiinde girdi artışlarıyla açıklanamayan üretim artışlarının teknolojik değişme ile değil, ölçek ekonomileri (artan getiriler) ile açıklanabileceği tesbit edilmiştir. İmalat Sanayiinin alt sektörlerinde ise girdi artışlarıyla açıklamayan üretim artışlarının ölçek ekonomileri ile değil, teknolojik değişmeyle açıklanabileceği gözlenmiştir. Dönemler itibariyle yapılan sektörel bazda karşılaştırmalarda, İmalat Sanayiinde ve Taşıt Araçları Endüstrisinde 1980 öncesi ve sonrası dönemler arasında farklılaşmanın anlamlı bulunmasına karşın, diğer iki endüstride (Gıda ve Metal Ürünleri Endüsrisi) bu farklılaşmanın henüz anlamlı bir düzeye erişmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISSERTATION ECONOMIES OF SCALE AND A CASE STUDY ON MANUFACTURING INDUSTRY Yusuf AKAN Supervisor : Professor Dr. Muammer YAYLALI 1995, PAGE: 121 Jury : Professor Dr. Muammer YAYLALI : Professor Dr. Cevat GERNl : Assistant Prof.Dr. M. Sinan TEMURLENK In this study, it has been estimated that the production elasticity, returns to scale and technological change speed of Turkish Manufacturing Industry and its subsectors such as food, metalic products and transportation between 1970 and 1993 which includes a 24 years period. Furthermore, it has been investigated the two periods which have different economic policies; before 1980 (between 1970 and 1979) and after 1980 (between 1980 and 1993) whether there is a significant difference or not. It has been used the Cobb-Douglas's four different versions of production function in sectoral production function projections. In the analysis made from this perspective, it has been found out that the production increase which can not be explained by input increases in manufacturing industry can be explained by economies of scale (increased returns), not by technological change. On the other hand, it has been seen that production increases which can not be described by input increases in subsectors of manufacturing industry can be described by technological change, not by economies of scale. Finally, it has been found that there is a significant difference comparing before 1980 and after in manufacturing and transportation industries. But, in the two other sectors which are food and metalic products there has not been seen the same difference yet.