Tamir bakım planlaması ve bir uygulama
repairment and maintenance planning -An application-
- Tez No: 42894
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET YÜKSEK ÜSANS TEZİ TAMİR-BAKIM PLANLAMASI -Bîr Uygulama- M.Serdar ERCİŞ Danışman : Yard.Doç.Dr.Osman DEMlRDÖ?EN 1995, SAYFA: 143 Jüri : Yard.Doç.Dr.Osman DEMlRDÖ?EN Doç.Dr.Abit BULUT Prof.Dr.Recai ÇINAR Tamir-bakım işletmelerde mevcut kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlayarak makine ve teçhizatın istenen düzeyde çalışmasını temin eder. Üretimde güvenilir ve ekonomik bir sonuç elde edebilmek uygun ve planlı bir Tamir-Bakım sistemini gerçekleştirilmesine bağlıdır. Tamir-Bakım kendi faaliyetlerini en kısa zamana indirgeyerek istenilen etkinliğe ulaşmayı amaçlar. Tamir-Bakım bir sistem, strateji ve organizasyon olarak ele alınmalıdır. Bu, işletmelerin optimum Tamir-Bakım politikasını belirlemeleri açısından önemlidir. Bu nedenle Tamir-Bakımın üretime etkisinin ve üretim, planlama, kontroldaki forksiyonunun önemli boyutta olduğu unutulmamalıdır. Tamir-Bakımın planlı ve etkin yapılması işletmelerde tesislerin rasyonalizasyonu, Tamir-Bakım zamanlarının minimizasyonu, Tamir-Bakım personelin geliştirilmesi, işgücü kullanımı, yerinde karar verme ve teçhizatla yedek parçaların rasyonelleştirilmesi sonucunu doğurur. Kullanılabilirlik, güvenirlilik ve etkinlik Tamir-Bakım açısından işletmeleri başarıya götürür. Bu nedenle her işletme kendi bünyesinde bir Tamir-Bakım departmanı oluşturmalı ve bu departman faaliyetleri, kayıtlar, kontroller, planlar ve diğer departmanlarla olan ilişkiler istenilen düzeye getirilmelidir. Yöntem tercihinde Tamir-Bakım departmanında bulunan tüm personel ve yönetim bu konuda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Koruyucu bakıma gerekli önem verilerek bu bakım belirli periyotlar içerisinde yapılmalıdır. Kısaca özetlediğimiz bu çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümler çalışmamızın teorik çatısını oluşturmaktadır. Dördüncü bölüm'de ise bir işletmede gerçekleştirilmiş bir Tamir-Bakım uygulaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS REPAIRMENT AND MAINTENANCE PLANNING -An Application- M.Serdar ERCİŞ Supervisor : AssocProf.Dr.Osman DEMİRDÖ?EN 1995, PAGE : 143 JURY : AssocProf.Dr.Osman DEMİRDÖ?EN : Assoc Professor Dr.Abit BULUT : Professor Dr.Recai ÇINAR Repairment and Maintenance provide the best use of available resources in business so that machines and tools works as reguired to obtain reliable and economic results in production relies on realizing a planned repairment and maintenance system. Repairment and maintenance must be considered as system, strategy and organisation. This is important to determine optimum repairment and maintenance policy for any business. Therefore, it must not forget the effect of repairment and maintenance on production and it's function in production, planning and control. Planned and efficient repairment and maintenance leads to rasyonalization of facilities, minimizing repairment and maintenance times, improving repairment and maintenance's personnels it also results in the best use of worker and make contribution to decentralization for decision. Usable, reliability and efficiency make business successful. Therefore, any business has to built in its own repairment and maintenance department and operations of this department which are records, controls, plans and relations with the other departments should be arranged as needed. In choosing an appropriate method, all personnel employed in repairment and maintenance department and management should have sufficient knowledge. Firm should give enough attention to protecting maintenance, and this maintenance should take place in the particular periods. This study consists of four chapter. In the first, second and third chapters of this study gives theorefical framework for the repairtment and maintenance. An implementation of repairtmant and maintenance in a business is given in the fourth chapter.