Engelli üniversite öğrencilerinin yaşam kalitesinin incelenmesi
Analyzing quality of life of disabled university students
- Tez No: 428958
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, ülkemizdeki üniversitelerde öğrenim gören engelli üniversite öğrencilerinin yaşam kalitesinin incelenmesi amacı ile planlandı. Çalışmaya 104 engelli üniversite öğrencisi katıldı, analize uygun 96 öğrenci çalışmaya dâhil edildi. Öğrenciler ile ilgili kişisel bilgiler sosyodemografik bilgi edinme soruları ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi, Üniversite Yaşam Kalitesi Ölçeği [ÜYKÖ] ile, genel yaşam kalitesi Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ile ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile ölçüldü. Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar ergoterapi yaklaşım modellerinden Kişi-Çevre-Aktivite [KÇA] Modeli çerçevesinde incelendi. Çalışmamıza katılan engelli üniversite öğrencilerinin genel memnuniyet puanlarına baktığımızda memnuniyet ortalaması 2.659±0.803, minimum memnuniyet 0.56 ve maksimum memnuniyet ise 4.99 olduğu saptandı. Elde ettiğimiz verilere göre ÜYKÖ'nin üç ana alt parametresi için hesapladığımız Cronbach' s Alfa değerleri en az 0.761 en fazla 0.956 arasındaydı. Sonuç olarak, engelli üniversite öğrencilerinin üniversite yaşam kalitelerinin ve genel yaşam kalitelerinin orta seviyede olduğu sonucuna varıldı. Engelli üniversite öğrencilerinin aktivite performansını oluşturan kişi, çevre, aktivite bileşenlerini ayrıntılı şekilde tanımlayacak değerlendirmelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is planned to analyze quality of life of disabled students who is studying at university in our country. 104 disabled students participated in the study, 96 students who is suitable for analyze are included in the study. Personal information related students are evaluated with socio-demographic knowledge acquisition questions. Quality of life is evaluated with QCL Measurement, general quality of life was evaluated with General Quality of Life Scale and Satisfaction of Life Scale. Results that we acquired from the study are made within framework of Person-Environment-Occupation model, which is one of the approaches of occupational therapy. When we look at the general satisfaction scores of disabled students who participate our study, we determined that average satisfaction score is 2.69±0.80, minimum satisfaction score is 0.56 and maximum satisfaction score is 4.99. According to our study, Cronbach's alpha value is within range of minimum 0.761 and maximum 0.956 for three sub-parameters of QCL. In conclusion, quality of university life for disabled students is concluded as average level. There is need for evaluations to describe in detail for person, environment, and occupation components, which form occupation performance of disabled university students.