Acil servislerde yaşanan şiddet olaylarının sağlık profesyonelleri tarafından değerlendirilmesi
Health personnel's evaluation of violance events occured in emergency services
  1. Tez No: 428967
  2. Yazar: NİHAN ŞEN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Acil servisler gerek kamusal sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde, gerekse sağlıkla ilgili acil durumlarda ilk müdahalenin yapılmasında önemli sağlık birimleridir. Ancak sağlık sektörünün her alanında olduğu gibi, hatta daha fazla şiddet olayı bu birimlerde meydana gelmektedir. Bu birimlerde uygulanan şiddetin en aza indirilmesi hem bu alanda çalışan personelin tükenmişlik düzeylerini indirecek, hem de sağlık hizmetlerinin etkinliğini arttıracaktır. Bunun için bu çalışmada acil servislerde yaşanan şiddet olayları sağlık profesyonelleri tarafından değerlendirildi. Çalışmada Afyon Devlet Hastanesi acil servisinde 2015 yılında görev yapan 17 hekim, 39 hemşire ve 13 acil tıp teknisyeni üzerinde anket ve yüz yüze görüşme formu uygulandı. Araştırma sonuçlarına göre acil servis çalışanından yüzde 97,1'ü sözel şiddete, yüzde 34,3'i ise sözel şiddeti de içerecek şekilde fiziksel şiddete maruz kaldığı bulundu. Şiddet uygulayanlar genellikle hasta yakınları olup, mesai ve mesai saatleri dışında ve muayene odasında daha fazla şiddet olayını uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Emergency services are important health organizations for both giving public health services and giving first aid in case of emergency situations. On the other hand, like all other fields of the health, perhaps more than other departments, violence events are seen in these departments. Minimizing of violence in these departments may help decreasing of burnout level of health personnel at this area and increasing effectiveness of health services. For this reason, violence at emergency services were examined based on experiences of personnel subjecting to violence. In the research 39 nurse, 13 supporting health personnel and 17 doctors working at Afyon Devlet Hastanesi Emergency Service in 2015 were subjected to survey and interview. According to results of the study, it was found that 97,1% of emergency service staff were subjected to oral violence, and 34,3% of emergency service staff were subjected to physical violence. Violence applicants were generally patient subordinates, and within hour of work, out of hour of work, in the examination rooms and corridors were fount to be more frequently violence demography.