Örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti etkileşimi: Bir gruba ait özel hastanelerde sağlık çalışanlarına yapılan bir araştırma
Interaction between organizational silence and turnover intertion: A survey of health care workers in private hospitals belonging to A group
- Tez No: 428968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz yönetim anlayışında bir örgütün başarılı olmasını sağlayan en önemli faktörün, işgören olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Sağlık hizmeti sunan örgütler, yapısal ve işlevsel açıdan en karmaşık örgütler arasında yer almaktadır. Gerekli nitelikleri taşıyan işgören sağlanmasında ve toplumsal değişim hızına katkı bulunacağı düşünülerek bu kapsamda örgütsel sessizlik ile işten ayrılma niyetine arasındaki ilişkin değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma; gerekli izinler alınarak Kasım-Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul ili ve bağlı ilçelerde hizmet vermekte olan 3 özel hastanenin toplam 401 sağlık çalışan evrenini oluşturmaktadır. Sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik düzeyini belirlemek için“ Örgütsel Sessizlik Ölçeği (ÖSÖ)”ve işten ayrılma niyetini belirlemek için ise“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği (İANÖ)”kullanılmıştır.Veri analizleri IBM Statistics SPSS 20 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenlerin normallik testleri Kolomogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren sürekli değişkenlerin iki grup arasındaki değerlendirilmesi Bağımsız t testi, ikiden fazla grup arasındaki değerlendirmesinde tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Normal dağılım göstermekten sürekli değişkenlerin iki grup arasındaki değerlendirilmesi Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup arasındaki değerlendirilmesinde ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışanların tanıtıcı özellikleri incelendiğinde; yüzde 47,6 Destek Hizmetleri Personeli, yüzde 34,4 20-25 yaş aralığında, yüzde 69,3'u erkek, yüzde 46,1 1-5 yıl arasında kurumda çalıştıkları, yüzde 30,9 Poliklinikte çalıştığı belirlenmiştir. Örgütsel Sessizlikte genel puan ortalaması (43,9±8,66), İşten ayrılma niyeti puan ortalaması ise (7,53±3,02) olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışanların yüzde 55,4 mesleğinden memnun olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In today's understanding, employees are regarded as the most crucial factor driving success in organizational management. Organizations offering healthservices are among the most complex structural and functional organizations. In providing the employees with the necessary qualifications and contribution to the speed of social change, the relationship between organizational silence and the intention to leave was evaluated. Research: with taking necessary permission during November to December 2015, three separate private hospitals located in Istanbul and connected counties, with a total of 401 healthcare employees, were included. To determine the level of organizational silence among healthcare workers and the intention to leave the organization“Organizational Silence Scale (OSO)”and“The Scale of the Intention to Leave Employment (SILE)”were utilized, respectively. Data analysis was performed using IBM Statistics SPSS 20. Normality of continuous variables was evaluated by Kolomogorov-Smirnov tests. The evaluation of the correlation between two continuous variables in terms of normal distribution was attained via independent t-tests; while, the relationship between more than two groups was analyzed via ANOVA. Evaluation of normally distributed continuous variables between the two groups was done via Mann Whitney U tests; while analysis of the relationship between more than two groups was accomplished via Kruskal Wallis tests. Characteristic analysis of participants: 47.6 percent were employed as Support Service Staff, 34.4 percent were aged between 20-25, 60.3 percent were male, 46 precent had been employed by the organization for 1-5 years and 30.9 percent were employed in the Policlinic department. The average overall score of Organizational Silence and intention to leave the organization was 43.9±8.66 and 7.53±3.02, respectively. Additionally, it was observed that 55.4 percent were satisfied with their current employment.