Kurumsal imajın ve algılanan hizmet kalitesinin hasta sadakati üzerine etkisi
Effects on patients corporate image and loyalty of perceived service quality
- Tez No: 428969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı kurumsal imajın ve algılanan hizmet kalitesinin hasta sadakati üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın verileri, İstanbul' da Göztepe Medical Park Hastaneler Kompleksi' nde yatarak ve ayaktan tedavi almakta olan 275 hastadan anket ile toplanmıştır. Çalışmada kurumsal imaj ve algılanan hizmet kalitesi bağımsız değişken, hasta sadakati ise bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistik, güvenilirlik ve faktör analizi ile regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; bu kurumda hastaların sadakati üzerinde kurumsal imajın etkisinin daha büyük olduğu ve algılanan hizmet kalitesi boyutlarından çalışanın sunduğu hizmet kalitesinin, fiziksel ortamın kalitesine göre hasta sadakati üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect on corporate image and perceived quality of patient loyalty. Research data, Istanbul Göztepe Medical Park Hospital were collected by questionnaires from 275 patients receiving inpatient and outpatient Complex. corporate image and perceived quality of the arguments in this study, the patients were used as dependent variables loyalty. In the analysis, descriptive statistics, regression analysis with reliability and factor analysis were used. According to the research results; this institution is greater than the influence of corporate image on the loyalty of patients and the perceived quality of the services provided by the employees of the dimensions of quality, it has been shown to be more effective on patient loyalty based on the quality of the physical environment.