Annelerin doğum sonrası emzirme davranışları ve etkileyen faktörler
Postpartum breastfeeding behaviours of mothers and factors which affect
  1. Tez No: 428983
  2. Yazar: SAİME AKYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, annelerin doğum sonrası emzirme öz yeterlilikleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel-tanımlayıcı tipte olan çalışma, İstanbul'da Medipol Sağlık Grubu bünyesinde yer alan özel bir hastanede Şubat- Temmuz 2014 tarihleri arasında doğum yapan annelerden rastgele sayılar tablosu kullanılarak basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 450 kişiye doğum sonrası ikinci günde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak tanımlayıcı bilgi formu ve Postnatal Emzirme Özyeterlilik Ölçeği- Kısa form kullanılmıştır. Kullanılan ölçeğin Cronbach Alpha iç tutarlılık kat sayısı 0.94 olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan annelerin çoğunluğu (%50.4) 20-29 yaş aralığında olup %58.2'si üniversite mezunu, %60.4'ü sağlık dışı bir alanda çalışmakta %52.2'si ilk doğumu ve %72.7'si planlı gebeliktir. Annelerin %66.7'si sezaryen olmuştur. Katılımcıların %59.6'sı emzirme hakkında kitap, dergi, internet gibi bir çok kaynaktan bilgi alırken sadece %21.8'i emzirme eğitimi aldığını bildirmiştir. Araştırmaya katılan annelerin doğum sonrası Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) puan ortalaması 38.71±7.37'dir. Otuz yaş üstü, öğrenim düzeyi yüksek, sağlık dışı bir alanda çalışan annelerin emzirme öz yeterlilik algıları, diğer kadınlara göre daha iyidir. Kadınların doğum sayılarının üç ve daha fazla olması, son doğum aralığının dört yıl olması emzirme öz yeterliliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Emzirme eğitimi alan anneler almayanlara göre, gestasyonel haftası 40-41 hafta arasında olanlar daha az olanlara göre, bebeğin ağırlığı 3500-3999 gram arasında olanların 3000-3499 gram arasında olanlara göre emzirme öz yeterlilik algıları daha iyi bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the self efficacy of the postnatal breastfeeding and factors which affect. This study in the cross sectional form was conducted in the second day after birth by using table of randomly numbers from the women gave birth between the dates February and July 2011 to the 450 people selected with the method of random sampling in a private hospital in Istanbul within Istanbul Medipol Health Group . As a data collection device, Descriptive Information Form and Postnatal Self Efficacy Short Form Scale was used. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient of the scale used is calculated as 0.94. The data of the survey are evaluated by using NCSS 2007 programme.( Number Cruncher Statistical System , 2007 Kaysville, Utah, USA) Most of the mothers (50.4%) who joined to the surveys are in the age of between 20-29 age, % 58.2 of them are graduated from the university, 60.4% working except from health department, 52.2% gave birth for the first time and %72.7 have planned pregnancy. 66.7% of the mothers have caesarean operation. Although 59.6% of the participants learn about breastfeeding from the books, magazin and internet, 21.8% of them take breastfeeding education. The average score of mothers who participate in Postnatal Beastfeeding Self Efficacy Short Form Scale is 38.71 +7.37 .The mothers who are over 30 , have high education level and working for a department except from medical , have better perception than other women . Having a birth 3 and more than 3 and being 4 years of the last birth space affect self efficacy positively. Postnatal Self efficacy perception of the mothers is found better comparing with the mothers take breastfeeding education to those don't take , being between 40 – 41 gestational week to those are less than it , the weight of the babies between 3500-3999 to those between 3000-3499.