Erciyes Üniversitesi Hastaneleri'nde çalışan sağlık personeli annelerin emzirme durumu ve etkileyen faktörler
Breastfeeding status and effecting factors of health care staff mothers working at Erciyes University Hospital
  1. Tez No: 390808
  2. Yazar: MELTEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, Erciyes Üniversitesi Hastaneleri'nde çalışan 1-5 yaş çocuk sahibi sağlık personeli annelerin emzirme durumu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Nisan 2011 itibari ile Erciyes Üniversitesi Hastaneleri'nde çalışmakta olan 1-5 yaş çocuk sahibi kadın personel sayısı 217 olarak belirlenmiştir. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış olup, 09.08.2011- 06.08.2012 tarihleri arasında 175 kişiye (%80.6) ulaşılmıştır. Veriler; konuya ilişkin 51 soru içeren anket formunun araştırmacı gözetiminde katılımcılara görev yerlerinde doldurtulması yoluyla toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Ki kare, Mann-Whitney U, t testi ve“tekli ve çoklu logistik regresyon”analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin yaş ortalaması 32.4±3.7 yıl (min-max 22-42) olup tamamı üniversite mezunudur. Araştırma grubundaki annelerin tamamının bebeklerini emzirdikleri, %61.7' sinin doğumdan sonra ilk bir saat içinde emzirmeye başladığı ve tamamının kolostrumu, %71.9'unun çocuğuna ilk besin olarak anne sütü verdiği bulunmuştur. Annelerin sezaryenle doğum oranı (%77.7) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was descriptively conducted to determine the breastfeeding status and effecting factors of health care staff mothers working at Erciyes University Hospitals who had 1-to-5year old children. All female health care staff (n=217) working at Erciyes University Hospitals by April 2011 and having 1- to 5-year old children were recruited and 175 of them were reached (80.64%). These data were collected under researcher's supervision of a 51-question survey which is applied to the participants at their place of duty. Chi-square, Mann-Whitney U, t tests and“univariate and multiple logistic regression”analysis were used for statistical analysis. The mean age of mothers was 32.4±3.7 years (min-max: 22-42 years) and all were university graduates. It was found that all mothers breastfed their babies, 61.7% started to breastfeed within the first hour after delivery, all gave colostrum and 71.9% gave breastmilk as the first food.