Primer hiperparatiroidili olgularda vücut kitle indeksinin laboratuvar, görüntüleme yöntemleri ve ameliyat sonuçlarına etkisi
İmpact of bmi on primary hyperparathyroidism's laboratory, imaging techniques and operation findings
  1. Tez No: 429016
  2. Yazar: NAZIM SERHAT PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKAY KIRDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Primer hiperparatiroidi (PHPT) günümüzde diabet ve tiroid hastalıklarından sonra en sık görülen endokrin hastalıktır. Parathormon (PTH) nedeni ile gelişen hiperkalsemi sonucu ortaya çıkan bir dizi spesifik semptomlar ile karakteristiktir. PHPT hipertansiyon, insülin direnci, dislipidemi, kardiovasküler mortalite ve artmış kanser prevelansı ile ilişkilendirilmiştir. Obezite günümüzde görülme sıklığı hızla artan, vücutta yağ birikimidir. Obezlerde normal kilolulara göre PTH değerinin yüksek olduğu, kalsiyum metabolizmasının farklı olduğu tesbit edilmiştir. PHPT ile obezite arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Literatürdeki veriler obezitenin PHPT üzerine etkisini açıklamak için yetersizdir. Çalışmamızda vücut kitle indeksi (VKİ)'nin PHPT hastalarının tetkiklerine, ameliyat bulgularına ve tedavilerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya merkezimizde PHPT nedeniyle ameliyat edilen 385'i kadın 61'i erkek toplam 446 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır. Grup-1; VKİ < 25 kg/m2 'normal kilolu', Grup-2; 25≤VKİ
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism is the most common endocrine disease, after diabetes and thyroid disease. Primary Hyperparathyroidism is characterized by specific symptoms becouse of the increasing PTH caused hypercalcemia. PHP is association with hypertension, dislipidemia,cardiovasculer mortality, insulin resistance and increasing of cancer prevelance. The rapidly increasing incidence of obesity is simply fat accumulation in the body. Obes patients have a higher value of parathyroid hormone levels and differences in calcium metabolism than non-obes individuals. PHP is found to be significantly related to obesity. There are limitations about effects of obesity on PHP in the literature. İn our work we want to find the impact of obesity on PHP patients preoperative laboratory, operation findings and manegment. İn this study there are 446 patients includes 385 female and 61 male which were operated in our unversity becouse of PHP. Patients devided in to 3 groups. Group-1; BMI < 25kg/m2 named 'normal weight', Group-2; 25≤BMI