Monodüzlemde elde edilmiş otolog endometrial kokültür üzerinde geliştirilen embriyolar ile tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olgularında artan gebelik ve hedef hasta grubunun belirlenmesi
Improvement of pregnancy and deci̇ded to target group of repeated implantation failure patients with the embryos from autologous monolayer endometrial coculture system
  1. Tez No: 429021
  2. Yazar: HAZİKE SEMRA SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Günümüzde yardımcı üreme teknikleri laboratuarlarında uygulanan embriyo kültür sistemlerineki kaydedilen tüm gelişmelere rağmen halen başarı sağlanamamış bir grup bulunmaktadır ve embriyonun kendisinden kaynaklanan embriyolojik artıklar embriyo gelişiminde sorun yaratmaktadırlar.Tekrarlayan implantasyon başarısızlığının(TİB) nedenleri multifaktöryel görünmekle birlikte , son yıllarda yapılan bir çok çalışma otolog endometrial kokültürün TİB grubu hastaların embriyolarında embriyo kalitesini arttırmak suretiyle artan klinik gebelikler sağlandığını göstermiştir.Diğer yandan , zaman alıcı ve masraflı bir işlem olması nedeniyle TİB hastaları içinde asıl yararı görecek bir hedef endikasyon grubu yaratabilmek için gebelik sonuçlara parametrelere göre ayrılarak analiz edildi ve istatiksel anlamlılıkları karşılaştırıldı. Materyal ve Method: Toplamda , TİB (n≥3) endikasyonu taşıyan 678 olgu Mart 2010 ve Mayıs 2015 arasında gerçekleştirilmiştir. Hastalar retrospektif olarak kullanılan kültür sistemlerine göre sınıflandırılmışlardır.329 Olgu (Grup I) son denemelerini otolog kokültür üzerinde ve 349 olguda yine konvansiyonel kültür ortamı kullanılmıştır. Prezigot evresinden embriyo transferine dek , günlük embriyo gelişim parametrelerine göre skorlanarak ve klinik gebelik oranları karşılaştırılarak , kaın yaşı, önceki deneme sayıları ve elde edilen MII sayılarına göre sonuçlar analiz edilmiştir. Sonuçlar: Kokültür uygulanmış gruplarda konvansiyonel kültür grubuna göre avantajlı klinik gebelikler elde edilmekle birlikte özellikle 38 yaş ve üzeri gruplarda bu artış daha fazla yüzdeler göstermiştir. İstatiksel olarak anlamlılığı kazanması ise özellikle önceki başarısız denemesi 4 olan grup ile başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although tremendous improvements have been implemented in current embryo culture systems, embryo wastage is still a major concern during extended culture. Although the cause of repeated implantation failure (RIF) seems to be multifactorial, several studies have indicated a possible beneficial role of endometrial coculture systems on RIF cases via improving embryo quality and viability. On the other hand, coculture preperation is time consuming and costly procedure, for this reason we want to narrowing the group to determine a clearer indication of this RIF cycles. This study is undertaken to analyze the cumulative contribution of endometrial coculture (EC) in such cases compare with convantional culture results and to determine the most effective features to work. Materials & Methods: Overall, 678 cycles in which coculture with the indication of recurrent implantation failure (n≥3) have been performed were included in the study between March 2010 and May 2015. Patients were retrospectively grouped according to culture media systems used. In 329 patients (group I) endometrial coculture has been of choice throughout the culture period and in 349 cycles convational culture media has been utilized. From pre-zygote stage to embryo transfer, daily embryo growth parameters were scored and clinical pregnancy rates compared between groups according to female age, the number of previous attempts and number of mature oocytes obtained. Results: No statistically significant difference in main patient and cycle parameters such as female age, male age, BMI, gonadotrophine ampoules used, MII oocytes collected and fertilized were found between groups. However, when embryo development characteristics were compared, PN arrest, cleavage arrest and 3 rd day blastomer number and embryo fragmantation rates.