Sanayide 7 yıl süreyle bant üzerinde çalışanların yıllık fiziksel kapasite ölçüm sonuçları üzerinden kas iskelet kapasite durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal capacity of employees worked in industry for 7 years through physical capacity measurements result
  1. Tez No: 429020
  2. Yazar: GÜVENÇ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMER OKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmayla sanayide bant sisteminde zamana bağlı olarak çalışanların, Kas İskelet Sistemi kondisyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 30 yaş üzerinde, en az 7 yıl çalışmış 100 çalışan üzerinde inceleme yapılmıştır. Çalışanın işe girdiği ilk yıldan itibaren 7 yıl boyunca vücudunun toplam 6 bölgesinde ilgili ölçüm ekipmanları kullanılarak kas gücü ve kas esnekliği yönünden fiziksel kapasite ölçümü yapılmıştır.Bu verilerle yukarıda belirtilen örneklem içerisindeki çalışanların 7 yıllık kas iskelet sistemi kondisyonu incelenmiş ve bu bilgiler dikkate alınarak çalışanın kas iskelet sistemi durumunun yıl bazlı karşılaştırılması yapılmıştır. Özellikle kas gücü ve kas esnekliği konularında yapılan bu karşılaştırmalar sonucunda örneklem olarak belirlenen 100 çalışanın % 82'sinde kapasite artışı ve Stabil durum gözlemlenirken, % 18'inde ise kapasite düşüşü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate musculoskeletal capacity of employees who work on time bounded band system . In scope of this paper, more than 100 employees over 30 years old worked minimum 7 years. Muscular strength and felexibility physical capacity measurements done starting from the first year hired during 7 years on 6 parts of body. Year based comparison done for muscular skeletal capacity done according to the measurement results carried out along 7 years. Especially from muscular strength and flexibility point of view, the sampling unit of 100 people, 82% of them capacity increase or stability observed where 18% capacity decrease observed.