Sezaryen operasyonu yapılan obez gebelerde perioperatif noninvazif mekanik ventilasyonun anne ve yenidoğana etkisi
The effect of perioperative noninvasive mechanical ventilation to maternal and neonatal health in obese pregnant women WHO underwent cesearian operation
  1. Tez No: 429031
  2. Yazar: CENGİZHAN ÇIKRIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Obezitenin gebelerdeki pulmoner sistem ve kardiyovasküler sistem olmak üzere oluşturduğu değişiklikler, obstetrik ve neonatal risklerin artmasına neden olabilmektedir. Fonksiyonel rezidüel kapasitedeki azalma, kapanma kapasitesinin altına inmesi ile altta kalan akciğer bölgelerinde atelektaziler gelişerek, arteriyel kan gazında daha sık hipoksemi görülmesine neden olabilmektedir. Oluşan bu değişiklikler maternal uterin arter oksijen içeriğini etkilemektedir; fetuse giden oksijen, plasentanın fonksiyonuna, maternal arteriyel O2 içeriği ve uterin kan akımına bağlıdır. Biz çalışmamızda; sezaryen operasyonu uygulanan obez gebelerde, perioperatif non invazif mekanik ventilasyonunun anne ve yeni doğan sağlığına etkisini araştırdık. Çalışmaya bilimsel etik kurul izni 04.06.2014/230 alındıktan sonra, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Ameliyathanesi'nde elektif şartlarda sezaryen planlanan ve VKİ ≥ 30 ve VKİ< 40 arasında olan 69 olgu dahil edildi. NIMV uygulamasını tolere edemeyen 9 olgu çalışma dışı bırakıldı. Onam alındıktan sonra olgular 2 gruba ayrıldı. Grup I (n=30)'e yüz maskesi ile non invazif mekanik ventilasyon, Grup II (n=30)'ye de maske ile 5 Lt/dk O2 uygulandı. Her iki grubun uygulama öncesi ve sonrası arteriyel kan gazı alındı. Doğumu takiben umblikal arter kan gazı alındı. Doğum sonrası yenidoğanın 1.ve 5. Dakika APGAR skorları kaydedildi. Aynı zamanda yenidoğan periferik saturasyonu ölçüldü. Tüm sonuçlar hasta izlem formuna kaydedildi. İstatiksel incelemelerde, sürekli değişkenlerin çalışma ve kontrol grupları karşılaştırılmasında student t testi, çalışma ve kontrol gruplarının kendi içinde karşılaştırılmasında ise bağımlı gruplarda t Testi kullanıldı. Olguların ortalama yaşları, vücut kitle indeksleri ve gebelik haftaları arasında anlamlı fark saptanmadı.Tüm olguların uygulama öncesi preoperatif arteriyel kan gazı değerlerinde istatistiksel olarak fark gözlenmezken, uygulama sonrası pH değerinde anlamlı artış gözlendi (p= 0.047). HCO3 değerlerinde ise anlamlı bir azalma görüldü (p=0.043). Non invazif mekanik ventilasyon uygulanan grubun umblikal arter kanı BE değerleri diğer gruba göre anlamlı olarak düşük saptandı (p=0.007). APGAR skorları değerlendirildiğinde ise her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, obez gebelerde noninvazif mekanik ventilasyon uygulamasının anne sağlığında olumlu etkilere yol açarken, yenidoğan sağlığı üzerine belirgin bir etki gözlenmediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Changes in cardiovascular and pulmonary system due to obesity in pregnants, may cause the obstetric and nenatal risks increase. Decrease in functional residual capasity below to the closing capasity can cause hypox-emia more frequently seen in arterial blood gas via atelectasia formation at the lower parts of lungs. These changes affect the oxygen content of mater-nal uterine artery; oxygen going to fetus, depends on the function of placenta, maternal arterial oxygen content and uterine blood flow. In our study, we search for the effect of perioperative noninvasive me-chanical ventilation to maternal and neonatal health in obese pregnant women who underwent cesearian operation. 69 subjects whose BMI ≥ 30 and BMI < 40 and who electively under-went cesearian in Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital operatian rooms were included into the study after obtaning the approval of the scien-tific ethical committee 04.06.2014/230. 9 subjects who couldn't tolerate the NIMV were excluded from the study. After taking consent, the subjects were divided into two groups. In group 1 (n=30), face mask and non-invasive me-chanical ventilation, in group 2 (n=30) 5 L/m O2 via mask was applied. Arteri-al blood gas samples from groups were taken both before and after the ap-plication. Umbilical arterial blood gas samples were taken afterwards the de-livery. APGAR scores of neonate at 1 and 5 minutes after birth were record-ed. At the same time, peripheral saturation of neonate was measured. All results were recorded to patient's history. In statistical examinations, student t test was used for comparing the study and control groups of continuous variables and t test in dependent groups was used for comparison of both study and control groups within each group. There is no significant difference between the mean ages, body mass indexes and gestation weeks of subjects. While there is no statistical differ-ence in preoperative arterial blood gas samples of subjects before applica-tion, after the application significant increase in pH values is observed. (p=0.047) Significant decrease is seen in HCO3 values (p=0.043). The anion gap values of umbilical artery blood in non-invasive mechanical ventilation applied group is detected as significantly low compared to the other group (p=0.007). There is no statistical significant difference between two groups according to APGAR scores (p>0.05). As a result, it's concluded that; applicaiton of noninvasive mechanical ventilation in obese pregnant women has positive effects on maternal health but doesn't have significant effect on neonates.