Non ST segment elevasyonlu akut koroner sendrom hastalarında plasma st2'nin prognostik değeri
Prognostic value of the serum st2 levels in patient with NON-ST segment elevation acute coronary syndrome
  1. Tez No: 429032
  2. Yazar: ÇAĞRI KOKKOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ARKA PLAN: Akut koroner sendromlar; klinik, iskemi derecesi, koroner anatomi ve prognoz açısından heterojen bir gruptan oluşurlar. Bu geniş yelpazenin içinde birden fazla klinik sorun olup, ortak özelliği hızlı karar verilip tedavi planı yapılması gereken klinik durumlar olmasıdır. Akut koroner sendrom terimi, ST segment elevasyonu olan (STEMI) ve olmayan (NSTEMI) miyokard infraktüsü ve kararsız (unstable) angina pektoris (UA) ortak olarak verilen bir isimdir. NSTEMI hastalarında göğüs ağrısına eşlik eden Elektrokardiyografi (EKG) bulgularında ST segment çökmesi veya T dalgalarında tersine dönme gibi bulgular olabilir fakat bu bulgular, hastaların %30-50'sinde görülür. Bu hastaların değerlendirilmesinde biyobelirteçler köşetaşları kadar önemlidirler. Miyokardiyal nekroz ve miyokardiyal disfonksiyonu gösteren biyobelirteçlerin (örneğin kardiyak troponin I-T, B-tipi natriüretik peptid (BNP) hastalar için uygun tedaviyi seçmede olduğu kadar risk değerlendirmesinde de kanıtlanmış faydaları vardır. Bu nedenle bu biyobelirteçler faydalı klinik testler olarak kabul edilirler. İnflamatuar sistemden köken alan tümör oluşumunu baskılayan biyobelirteç 2 (ST2), akut koroner sendrom vakalarında dikkate değer ölçüde prognostik bilgi sağladığı gösterilmiştir. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ve yapılan tetkikler sonucunda NSTEMI tanısı alan hastalarda plazma ST2 konsantrasyonlarını tespit etmek ve 28 günlük mortalite ile ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEMLER: Bu çalışma prospektif, gözlemsel , tek merkezli , kesitsel bir çalışma olarak Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Acil Servisi'nde yapılmış bir çalışmadır. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalardan hızlı bir şekilde ağrının öyküsü, özellikleri alınmış ve eş zamanlı olarak EKG çekimi ve fizik muayeneleri yapılmıştır. Fizik muayene, EKG bulguları ve troponin sonucuna göre NSTEMI tanısı alıp çalışmaya dahil edilmesinde engel olmayan hastaların plazma ST2 değerleri belirlenmiştir. Bu hastalar başvuru sonrası 28 günlük periyotta mortalite açısından takip edilmişlerdir. BULGULAR: NSTEMI tanılı toplam 88 hasta çalışmaya dahil edilip 28 gün boyunca takip edildi. 28 günlük takip süresinin sonunda 18 (%20.5) hasta ölürken 70 (%79,5) hasta hayattaydı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The term acute coronary syndrome refers to any group of clinical symptoms compatible with acute myocardial ischemia and covers the spectrum of clinical conditions ranging from unstable angina (UA) to non ST segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) to ST segment elevation myocardial infarction (STEMI). Findings on ECG associated with NSTEMI include ST segment depression, T-wave inversion, or some combination of these factors; depending on the severity of the clinical presentation. These findings are present in 30% to 50% of patients. Measurement of biomarkers is a cornerstone in the assessment of patients with NSTEMI. In particular, biomarkers reflecting myocardial necrosis (eg, troponin I- T and BNP) have demonstrated utility for risk prediction as well as enhancing the selection of patients to suitable therapies. These biomarkers are therefore acknowledged as useful clinical tools. OBJECTIVE: The aim of the present study is to assess plasma concentrations of ST2 in patients who diagnosed as NSTEMI at the emergeny department (ED) and determining the relation between serum ST2 level and 28 day mortalitiy of these patients. METHODS: This prospective, observational, single-center, cross-sectional study was conducted at the ED of Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Data was collected from patients who were diagnosed as NSTEMI at the ED according to their examination, ECG and troponin levels. Appropriate patients included to the study and their plasma ST2 leves were determined. All patients were followed up for mortality during 28 days after presentation. RESULTS: A total of 88 patients who diagnosed as NSTEMI were enrolled in this study. These patients followed up 28 days. At the end of this 28 days period, 18 (%20.5) patients died and 70 (%79,5) patients survived. Fifthy patients (%56.8) were male, 38 patients (%43.2) were female. Mean age of survivors were 64.20 ±13.56, non-survivors were 64.28±12.49.