Kanserli çocuk ve ergenler ile bakım verenlerinde ortaya çıkabilecek ruhsal belirtilerin ve bakım verenlerinin stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Investigation of psychiatric symptoms which can occur in children and adolescents with cancer, and their caregivers; and stress coping styles of the caregivers
- Tez No: 429072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, kanserli çocuklarda ve bakım verenlerindeki ruhsal belirti ve bozukluklar ile bakım verenlerinin stresle başa çıkma tarzları değerlendirildi. Araştırma grubu olarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı'nda, kanser tanısıyla takip ve tedavi edilen 45 olgu alındı. Kontrol grubu olarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Pediatri Polikliniği'nde değerlendirilen kronik tıbbi ve nörogelişimsel hastalığı olmayan 80 olgu alındı. Araştırmaya alınan tüm olguların bakım verenlerine sosyodemografik veri formu, çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği, güçler güçlükler anketi, belirti tarama listesi, Beck depresyon envanteri, durumluk-sürekli kaygı envanteri ve stresle başa çıkma tarzı ölçeği uygulandı. Sadece olgu grubuna okul çağı çocukları için duygulanım bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi–şimdi ve yaşam boyu şekli uygulandı. Kanserli olgularda yaşam boyu psikiyatrik tanı alma sıklığı %77,8 ve en sık tanı %48,9 duygulanım bozuklukları saptandı. Kanserli olguların yaşam kalitesi skorları kontrol grubuna göre daha düşük; duygulanım, akran ilişkileri ve toplam güçlük skorları kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Kanserli olguların bakım verenlerinin depresyon, anksiyete, obsesyon, kişiler arası duyarlılık, öfke-düşmanlık, fobik-anksiyete, pozitif belirti düzeyi skorları kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Kanserli olguların psikiyatrik belirtileri ile bakım verenlerinin psikiyatri belirtileri arasında ilişki bulundu. Bakım verenlerin kontrol grubuna göre kendine güvenli yaklaşım skorları daha düşük, çaresiz ve boyun eğici yaklaşım skorları daha yüksek bulundu. Aktif başa çıkma tarzlarının kullanımının daha az psikiyatrik belirtiyle, pasif başa çıkma tarzlarının kullanımının daha çok psikiyatrik belirtiyle ilişkili olduğu bulundu. Bu bulgular, kanser hastalığının ve bakım verenlerin stresle başa çıkma tarzının, çocuklarda ve bakım verenlerde psikopatoloji gelişiminde etkisi olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this study, psychiatric symptoms and disorders seen in children with cancer and their caregivers were assesed along with styles of coping with stress of the caregivers. 45 cases being referred to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Heamatology-Oncology that are diagnosed with cancer who were receiving treatment at that time being, were obtained as the study group. 80 cases being referred to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics with no chronical medical or neurodevelopmental disease were obtained as the control group. Socio-demographic data form, pediatric quality of life inventory, strengths and difficulties questionnaires, symptom checklist, Beck depression inventory, state-trait anxiety inventory and ways of coping inventory were applied to all cases. Schedule for affective disorders and schizophrenia for school age children – present and lifetime version was applied only to the case group. The rate of lifetime psychiatric illness diagnosis was 77.8% and the most common diagnosis that was found in cases with cancer was mood disorders with %48,9. Quality of life scores of the cases with cancer were found lower than those in the control group whereas mood, peer relations and total diffuculty scores were found higher. Depression, anxiety, obsession, interpersonal sensitivity, hostility, fobic anxiety, positive symptom level scores of caregivers of cases with cancer were higher than those in the control group. A relation was found between psychiatric symptoms of children with cancer and psychiatric symptoms of their caregivers. Self-confidence approach scores of caregivers were found lower and helplessness and submissiveness approach scores were found higher than those in the control group. It was found that, using active coping styles were related to milder psychiatric symptoms, using passive coping styles were related to more severe psychiatric symptoms. These findings taught us that cancer and styles of coping with stress of the caregivers could be effective on development of psychopathology in children as well as their caregivers.