Akut arteriyel inmelerde flair ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of flair and diffusion weighted imaging on acute arterial strokes
- Tez No: 429071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda akut arteriyel inmelerde difüzyon ağırlık görüntüleme ve Fluid-Attenuated Inversiyon Recovery (FLAIR) sekansının iskemi başlangıç zamanını belirlemede görüntülemeye katkısını inceledik. Nisan- Ağustos 2015 tarihleri arasında akut arteriyel inme ön tanısı bulunan, nörolojik semptom başlangıç zamanı 24 saatin altında olduğu bilinen 99 olgu çalışmaya dahil edilip FLAIR ve diffüzyon ağırlıklı görüntüleme yapıldı. İş istasyonunda önce olguların difüzyon ağırlıklı görüntüleri değerlendirildi. Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemede hiperintens, görünür difüzyon katsayısı haritalamada doğrulanan lezyonlar akut infarkt olarak kabul edildi. Difüzyon ağırlıklı ve FLAIR görüntülemede yeni hiperintens lezyon olması, pozitiflik, olmaması negatiflik olarak kabul edildi. Daha sonra FLAIR görüntüleri difüzyon ağırlıklı görüntüleme bulguları bilinmeden değerlendirildi. Akut iskemik lezyonlar 2 radyolog tarafından konsensüs ile sınıflandırıldı. Hastaların demografik bilgileri ve nörolojik defisit başlangıç saati, lezyonlarında yerleşimi, dağılımı, boyutu değerlendirildi. Elde edilen veriler nörolojik defisit başlangıç zamanlarına göre 3'er saatlik gruplar halinde kaydedildi. FLAIR sekansı inmenin başlangıç zamanından itibaren belirli zaman aralıklarına dayanan ve giderek artan, istatistiksel olarak anlamlı sinyal değişiklikleri göstermektedir Difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve FLAIR uyumsuzluğu kullanılarak semptom başlangıç zamanına göre dağılımı incelendiğinde 'Receiver Operating Characteric' analizi ile 4 saat eşik olarak alındığında %75 duyarlılık ve %81,5 özgüllük ile %78-93 güven aralığında zaman ayrımı yapabilmektedir. Sonuç olarak, FLAIR sekansının difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile kombine edilmesi, nörolojik semptom başlangıç zamanı bilinmeyen, trombolizisten fayda görebilecek hastaları identifiye etmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Acute arterial strokes have been occurred very common in daily routine. Although there have been new imaging techniques, the problems including differentiation of lesions and determination of ischemia onset are still valid. This study as designated for interpretation of acute arterial ischemic lesions and determination of onset time of ischemia by using Fluid-Attenuated Inversiyon Recovery (FLAIR) sequence. There were 99 case between April-August 2015, which were prediagnosed with acute arterial stroke and onset time were within 24 hours, included into the study. The diffusion weighted images were previosly evaluated. Images on the diffusion weighted magnetic resonance imaging was hyperintense were accepted as acute infarct by lesions verified with apperant diffusion coefficient mapping. If there were new lesions on the diffusion weighted image and FLAIR imaging, it was accepted as positive (+) and if not, it was negative (-). Then The FLAIR images were assesd without knowing the DWI evaluation result. Acute ischemic lessions were classified by the agreement of 2 radiologist. The demographic information of patients, onset time of neurological symptoms and the placemant, distribution and dimensions of the lesions were evaluated. The data were grouped as 3 hours groups depending their symptom onset time. FLAIR sequences based on specific time intervals on the onset time of the stroke and indicates istatically significant increasing signal changes. When diffusion weighted imaging and FLAIR mismatch according to symptoms onset time is analyzed, and Receiver Operating Characteric analysis can differentiate the time, with a 4 hours threshold, 75% sensitivity and 81,5% specificity with 78-93% confidence interval. Consequently the combination of FLAIR sequence with diffusion weighted image may help to identify the patients who might be treated trombolysis.