Efüzyonlu otitin takibinde geniş bant timpanometrinin prognostik önemi
The prognostic importance of wi̇deband tympanometry in following up otitis media with effusion
  1. Tez No: 429095
  2. Yazar: DUYGU ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KETENCİ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET İLHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Efüzyonlu otitis medianın takibinde yeni bir yöntem olan geniş bant timpanometrinin prognozu öngörme konusundaki önemini tespit etmek. Hastalar ve Yöntem: Prospektif kontrollü olarak tasarlanan çalışmaya efüzyonlu otitis media tanısı konan 2-10 yaş arası 31 hasta (61 kulak) dahil edildi. Hastalar aylık takibe alındı. Her ay klasik timpanometri ve geniş bant timpanometri ile ölçüm yapılarak rezonans frekansı (RF) ve 250-8000 Hz arası absorbans değerleri kaydedildi. Takiplerde klasik timpanometride ardarda 2 ölçümde Tip A timpanogram (-50 daPa< Timpanometrik Tepe Basıncı (TTB)< +50 daPa) elde edilen hastalar düzelmiş kabul edilerek takip sonlandırıldı. Timpanometrik tepe basıncında 3 ay içerisinde hiç düzelme izlenmeyen hastalara 3. ayın sonunda, kısmi düzelme gösteren hastalara ise en geç 6. ayın sonunda ventilasyon tüpü (VT) takıldı. Kulak patolojisi ve işitme kaybı olmayan 15 sağlıklı gönüllüden oluşan (30 kulak) kontrol grubuna bir kez geniş bant timpanometri ile ölçüm yapıldı. Çalışma grubundaki hastalar ölçümler tamamlandıktan sonra bir ayda düzelen grup (18 kulak), bir aydan uzun sürede düzelen grup (29 kulak) ve tüp takılan grup (14 kulak) şeklinde sınıflandırıldı. Çalışma grubuna ait rezonans frekansı ve 250-8000 Hz absorbans değerleri hem çalışma grubu içinde, hem de kontrol grubu ile ayrı ayrı karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To determine the importance of a new technique-wide band tympanometry in predicting the prognosis of otitis media with effusion. Patients and Method: Thirty one patients (61 ears) aged between 2-10 years, who has a diagnosis of otitis media with effusion enrolled into the study, which was designed as prospective-controlled. Patients were followed monthly. In each month conventional tympanometric measurements and wide band tympanometric measurements were performed and resonance frequency (RF) and absorbance values at 250-8000 Hz were recorded. In the follow up process, the patients who has Type A tympanogram (-50 daPa< Tympanometric Peak Pressure (TPP)< +50 daPa) in two successive measurements were accepted as healed and the follow-up was terminated. Ventilation tubes (VT) were inserted at the end of 3. month to the patients who had no improvement at TPP. The patients who has partial improvement at TPP were followed maximum 6 months and ventilation tubes were inserted to the patients who has anormal tympanometric measurements at the end of the follow-up process. Wide band tympanometric measurements were performed one time to the 15 healthy volunteers (30 ears) in the control group who has not have any ear patology or hearing loss. The patients in the study group were classified into 3 groups after measurements have been completed as, the group healed in 1 month (18 ears), the group healed in longer than 1 month (29 ears) and the VT group (14 ears). RF values and absorbance measurements in the frequency range 250-8000 Hz were compared both in study groups and with control group.