Üsküdar ilçesinde yaşayan 15-49 yaş arası kadınların üreme sağlığı konularında birinci basamak sağlık kurumlarından yararlanma durumları
The rate of reproducti̇ve health i̇ssues related referrals to pri̇mary care faci̇li̇ti̇es of woman aged 15-49 resi̇di̇ng i̇n the di̇stri̇ct of Üskudar
  1. Tez No: 429101
  2. Yazar: YILMAZ YALTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Kadınlar, doğurganlıklarıyla insan soyunun sürekliliğini sağlarken, üretkenlikleriyle de yaşam sürecine katkıda bulunurlar. Anne ölümlerinin yüksek, istenmeyen gebeliklerin fazla, CYBE/HIV/AIDS sıklığının artıyor olması, gençlerin cinsel sağlık bilgi düzeylerinin düşük olması gibi sorunların çözülebilmesi için kadınların aile hekimine ulaşabilmesi ve yeterli hizmetin birinci basamak sağlık sunumu ilkelerine uygun olarak veriliyor olması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmamızda 15-49 yaş arası kadınlarda üreme sağlığı konularında birinci basamak sağlık kurumlarından yaralanma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız İstanbul Üsküdar ilçesinde yapılmış olup tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya alınacak katılımcı sayısı için örneklem hesabı yapılmış olup, katılımcılar tabakalı örneklem seçimi ile özel hastaneler, birinci basamak sağlık kuruluşları ve sağlık bakanlığına bağlı hastanelerden seçilmiştir. Kurumlardan seçilecek katılımcı sayısının dağılımında ülkemizde sağlık kuruluşlarına başvuru oranları temel alınmıştır. Sağlık kuruşların kendi içinde seçimi yapılırken birbirlerine olan mesafeleri dikkate alınmış olup birbirine yakın kuruluşlar çalışmaya alınmamıştır. BULGULAR Katılımcılar birinci basamağı en az kontrasepsiyon hizmetleri için kullanırken, en çok gebelik izlemleri için kullanmıştır. En sık başvuru nedenleri adet gecikmesi, gebelikteki problemler, doğum zamanı ve lohusalık dönemindeki kontroller ve dizüridir. Ancak bundan sonra yapmayı düşündükleri birinci basamak (BB) başvuru nedenleri arasında farklı olarak çocuğunun gelişimini öğrenme isteği bulunmaktadır. Bekarlarda, gençlerde (33.0±9.0), lise altı eğitim düzeyine sahip olanlarda, herhangi bir işte çalışmayanlarda BB kullanım oranları daha düşük bulunmuştur. BB'yi kullanmayı tercih etmeyenlerde en sık kullanmama nedenleri“Aile hekimleri (AH) yeterince bilgi sahibi değil”,“uzmanlıkları yok”ve“kadın doğum uzmanı varken AH'ye başvurmam”düşünceleridir SONUÇ Bahsedilen önyargılara yönelik bilgilendirilme yapılması, BB kullanımının teşviki, çalışan hekimlere üreme sağlığına yönelik eğitim verilmesi BB kullanımını artırabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM The women who are irreplaceable members of society provide continuity of humankind with their fertility while they also contribute to life process with their reproductivity. It is mandatory for women to be able to get access to family physician and also sufficient service be provided according to primary care health service principles in order to solve health problems such as high maternal mortality rates, high unwanted pregnancy numbers, rise in STD/HIV/AIDS rates and low level of reproductive health knowledge of the youth. With this fact taken into consideration we aimed to study the usage of primary care facilities by women between15 to 49 years of age at our research. MATERIAL AND METHOD Our study has been carried at Uskudar county and is a descriptive one in nature. Sample size of the number of participants who will be included has been calculated and the participants have been selected with the method of stratified sampling from private hospitals, primary care units and from hospitals affiliated to the ministry of health. Referral rates to health facilities in the country has been used as base in distribution of participants selected from institutions. While similar health institutions were being selected, the distance to each other has been taken into consideration and any close ones have been excluded from the study. RESULTS Primary care units were used for antenatal care most and for contraception least. Common reasons of admittance to primary care were delay of menstruation, pregnancy problems, control visits during gestation, post term care, and dysuria. For the future visits to primary care participants also mentioned that child development knowledge and counselling should be one of their admittance reason additionally. Among the single, young (33.0±9.0) highly educated (high school and above), and unemployed participants' usage of primary care services are relatively low. The reasons for not using primary care services are: 'lack of knowledge of family physicians', 'not having a specialist degree' and 'preferring obstetric and gynaecology specialists in place of family physicians'. CONCLUSION: In order to increase usage of primary care services education targeting prejudices, introducing incentives and continuous education on reproductive health for physicians are recommended