D vitamini eksikliği olan prediyabetik ve diyabetik hastalarda D vitamini replasmanının ileri glikozillenme parametreleri üzerine etkisi
The effects of vitamin D on advanced glycation end-products in prediabetic and TYPE 2 diabetic patients with vitamin D deficiency
  1. Tez No: 429114
  2. Yazar: BAHAR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: D vitamini eksikliğinin Tip 2 diyabetes mellitus(T2DM) gelişiminde bir risk faktörü olduğu ve vitamin D'nin insülin sekresyonu ve insülin direnci üzerinde rolü olduğuna dair güçlü veriler vardır. Bu çalışmada; D vitamin eksikliği olan prediyabetik ve tip 2 diyabetik hastalarda d vitamini replasmanının ileri glikasyon ürünleri üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır Yöntem: Çalışmaya vitamin D düzeyi 0,05). Karboksimetillizin düzeylerinde her üç grupta anlamlı artış oldu(p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: There is strong evidence regarding vitamin D being a risk factor for Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) and that vitamin D has a role on insulin secretion and resistance. The risk for developing diabetes was found to be higher in those with vitamin D deficiency compared to the healthy people. In the current study, we aimed to investigate the effects of vitamin D on advanced glycation end-products in prediabetic and type 2 diabetic patients with vitamin D deficiency. Methods: 40 type 2 diabetic patients with a mean age of 52±7,7 years (F/M: 28/12), 40 prediabetic patients with a mean age of 47,3±8,9 (F/M: 34/6), and 40 healthy controls with a mean age of 38,5±9 (F/M: 37/3) with the levels of vitamin D 0,05). Serun CML levels increased significantly in all three groups (p0,05).